ضخامت سقف وافل | معایب سقف وافل | گچ کاری سقف وافل

ضخامت سقف وافل | معایب سقف وافل | گچ کاری سقف وافل

ضخامت سقف وافل | معایب سقف وافل | گچ کاری سقف وافل

سقف وافل چیست؟

ضخامت سقف وافل | معایب سقف وافل | گچ کاری سقف وافل

سقف وافل از گذشته مورد استفاده بوده است، اما سقف وافل امروزی با سقف های قدیمی متفاوت است. از این مدل سقف برای کاهش بار مرده سازه استفاده می شود و در سازه های با دهانه بلند این نوع سقف بسیار کارآمد و کاربردی است.

 

انواع سقف وافل

سقف وافل یک طرفه

سقف های وافل یک طرفه عمدتاً در دهانه های کوتاه استفاده می شود. در این سقف قالب ها مستطیل شکل بوده و به صورت دال های یک طرفه عمل می کنند. در سقف مشبک یک طرفه، مصرف میلگرد به دلیل قرار گرفتن تیرچه ها در یک جهت کاهش می یابد. بنابراین، اجرای سقف های یک جانبه مقرون به صرفه تر خواهد بود.

 

سقف وافل دو طرفه

سقف های وافل دو طرفه عمدتاً در دهانه های بلند استفاده می شود. در این سقف، قالب ها به شکل ظرف بوده و به صورت دال های دو طرفه عمل می کنند.

در این سقف تیرها به صورت عمودی قرار می گیرند. قیمت این سقف نسبت به سقف مشبک یک طرفه بالاتر است اما مقاومت و استحکام بیشتری دارد.

ضخامت سقف وافل

ضخامت سقف وافل که یکی از انواع سقف هایی است که برای پوشش قسمت زیادی از سقف که تحت بار کمتری است استفاده می شود. از آنجایی که این سقف به عنوان یک سقف یکطرفه یا  دو طرفه عمل می کند، هزینه اجرا در مقایسه با روش های مختلف سقف دال توخالی از جمله کوبیاکس، یوبوت و همچنین هزینه کمتری نسبت به سازه های عرشه فولادی دارد . در سقف های وافل یکطرفه ( تیرچه درجا) چون نیازی به دال کوبی ندارد زمان اجرای کوتاه تری نیز دارد. در اجرای این سقف برای کاهش وزن مرده، سوراخ هایی در آن ایجاد می شود، اما در انتهای ستون ها و در برخی موارد در انتها و در امتداد تیرها دال پر اجرا می شود.

 

چه مواردی در ساخت سقف وافل یک طرفه اثر دارند؟

مواردی که در طراحی عناصر یک سازه مهم هستند. حداقل ضخامت مجاز و حداکثر بازشوی مجاز، تعیین شده بر اساس مقررات مقررات ملی ساختمان ، یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی این نوع سقف می توان به آن اشاره کرد.

ضخامت سقف وافل رابطه مستقیمی با ضخامت قالب های وافل دارد. قالب وافل های موجود در بازار معمولاً دارای ارتفاع  25 سانتی متر هستند. ضخامت دال روی سقف حدود 5 یا 7 سانتی متر باشد. البته در بیشتر موارد ضخامت دال در محاسبات 7 سانتی متر در نظر گرفته می شود. با این تفاسیر حداقل ضخامت سقف مشبک 30 الی 32 سانتی متر است.

همانطور که گفتیم ضخامت سقف وافل در طراحی برای ما مهم است زیرا با مشکل وزن سقف مواجه هستیم. از آنجایی که سقف ها مستقیماً در معرض بارهای ثقلی به ویژه وزن مرده خود قرار دارند، ارتفاع سقف باید در کوتاه مدت و بلند مدت پس از طراحی کنترل شود. آنچه در مورد سقف وافل قابل توجه است، سبک بودن این سقف در مقایسه با سقف های تیرچه بلوک است.

این مدل سقف با قالب های 25 سانتی متر و دال ضخامت 5 سانتی متر بر متر مربع 275 کیلوگرم و با دال به ضخامت 7 سانتی متر 325 کیلوگرم بر متر مربع می باشد .

ویژگی های سقف وافل

در سال های اخیر این نوع دال بتنی به دلیل ظاهر زیبا، مقرون به صرفه بودن و زمان نصب کوتاه مورد توجه بسیاری از طراحان قرار گرفته است.

همانطور که گفتیم، این دال بتنی وزن سبکی دارد، بنابراین می توانید از جک های کمتری استفاده کنید و وافل ها را مستقیماً روی لوله ها قرار دهید. علاوه بر این، بر خلاف یوبوت و کوبیاکس، آرماتوربندی و بتن ریزی در یک مرحله انجام می شود. به همه این دلایل، زمان لازم برای اجرا کاهش می یابد.

در این نوع دال بتنی از آنجایی که بتن مقاومت کششی کمی دارد و آرماتور مقاومت کششی بتن را تامین می کند، با استفاده از قالب های مشبک، بتن زیر تار خنثی حذف می شود .

همچنین به دلیل مشبک بودن این دال بتنی و عدم وجود میلگرد از بتن و میلگرد کمتری استفاده می شود که در نهایت منجر به سبکی دال و کاهش بار دائمی آن می شود.

ضخامت سقف وافل معمولاً بین 250 تا 500 میلی متر است و حداکثر طول دهانه  در شرایط خاص می تواند تا 16 متر باشد.

 

چه مقدار بتن در سقف وافل استفاده شده است؟

قبل از بررسی میزان بتن مصرفی ذکر دو نکته ضروری است. قیمت بتن نیز مانند سایر مصالح ساختمانی هر سال افزایش می یابد. قیمت سیمان به دلایل مختلف از جمله تورم و تحریم افزایش می یابد. این نیز تاثیر نهایی بر قیمت بتن دارد.

میزان بتن مصرفی در سقف وافل بستگی به ضخامت سقف وافل و به میزان  باز شدن سقف نیز بستگی دارد. میزان بتن مصرفی در سقف های وافل یک طرفه با نوع دو طرفه آن متفاوت است. با توجه به محاسبات می توان میزان مصرف بتن را محاسبه کرد. در این محاسبات با گرفتن وزن سقف و تقسیم آن بر وزن مخصوص بتن، حجم بتن مصرفی در هر متر مربع به راحتی محاسبه می شود.

با استفاده از محاسبات و وزن مخصوص بتن می توانید مقدار بتن مورد استفاده برای سقف وافل دو طرفه با هر ضخامتی را محاسبه کنید. بدیهی است که هر چه ضخامت سقف کمتر باشد بتن کمتری مصرف خواهد شد.

 

بتن ریزی سقف مشبک چگونه پیش می رود؟

بتن ریزی یکی از مراحل اجرای سقف وافل می باشد. اهمیت این مرحله در این است که خطاهای این مرحله قابل برگشت نیستند. در صورت اشتباه در بتن ریزی سقف وافل، پس از گیرش بتن، تنها راه ممکن تخریب سازه است. تخریب نیز زمان بر و پرهزینه است. پس از آن باید از کوچکترین اشتباهات در این مرحله اجتناب کرد.

پس از بررسی کیفیت چیدمان قالب ها ، شیب منفی سقف ،  بتن ریزی آغاز میشود. بتن ریزی سقف مشبک باید تا آنجا که ممکن است کاملاً یکپارچه شود. بتن مورد استفاده می تواند انواع مختلفی داشته باشد و با توجه به مقاومت ها و مشخصات ذکر شده در نقشه سازه سفارش داده می شود.

نکاتی دیگر درمورد بتن ریزی سقف وافل

در بتن ریزی و اجرای سقف وافل کار با سهولت، سرعت اجرا و با کیفیت برتر انجام می شود. لرزش بتن سقف وافل بسیار راحت تر از سقف های دیگر است. لازم به ذکر است که یک لرزش خوب کیفیت سقف را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. برای دستیابی به کیفیت بالاتر، بهتر است از یک فوق روان کننده بتن در سقف وافل استفاده شود.

پس از اتمام بتن ریزی، پس از گیرش بتن، قالب را می توان طبق مقررات باز کرد. جدا کردن قالب ها از بتن نیز روش ها و اصول خاص خود را دارد که باید رعایت شود تا آسیبی نبیند و برای مصارف بعدی مورد استفاده قرار گیرند.

 

مزایا و معایب استفاده از سقف وافل

استفاده از سقف های مشبک دارای مزایا و معایبی است که به شرح زیر است:

  • امکان حمل راحت تر و سریع تر قالبها در داخل کارگاه و طبقات
  • میزان استفاده از میلگرد و بتن نسبت به سایر سقف های بتنی کمتر است
  • از آنجایی که این سیستم ها وزن کمتری دارند، سقف وافل می توانند بارهای سنگین تر و دهانه های طولانی تری را نسبت به دال های مسطح تحمل کنند.
  • امکان استفاده مجدد از قالب ها ، به سودآوری آن اشاره دارد.
  • مقاومت بالا در برابر لرزش، آتش
  • امکان اجرای سریع ساخت و ساز
  • توانایی کار در سازه های بتنی و فولادی
  • از نیروی کار کمتر استفاده می کنید
  • افزایش مقاومت در برابر برش و خم شدن
  • عایق صوتی و حرارتی

 

سخن نهایی

سقف وافل یک سقف بسیار محکم و همچنین زیبا است. مزایای فنی و اقتصادی باعث محبوبیت بیشتر آن شده است. این سازه به دلیل زیبایی می تواند جنبه تزئینی نیز داشته باشد. در رستوران ها و کافه ها، سالن ها و حتی منازل مسکونی می تواند فضا را زیبا کند. در این مقاله سعی کرده ایم هر آنچه که در مورد سقف وافل باید بدانید را به شما معرفی کنیم.

ضخامت سقف وافل | معایب سقف وافل | گچ کاری سقف وافل

 

 

پست مرتبط

Enter your keyword