سقف waffle در مسیر توسعه

سقف waffle در مسیر توسعه

سقف waffle در مسیر توسعه

سقف Waffle سقفی با ساختاری شبکه ای می باشد که از کنار هم قرار گرفتن قالب ها ایجاد می شود و با تزریق بتن بر قالب ها صورت می گیرد. سقف Waffle یک ایده ی مدرن است به جهت اجرای یک ساختار کهن. ساختمان را به جهت ایجاد یک سرپناه می سازند و هر سرپناهی باید یک سقف کامل، ماندگار، مستحکم و مطمئن داشته باشد. در تمام طول تاریخ که بشر در علوم و فنون ساختمان سازی همراه توسعه ی همیشگی، پیشرفت کرده است، همواره شیوه ها و ابداعات جدیدی در زمینه سقف و سقف سازی ارائه کرده است. ایده هایی که انواع جدید از طرح ها و ساختار ها به جهت ساختن انواع سقف مطرح می ‌کنند و یکی از همین ایده های نوین سقف Waffle می باشد.

 

سقف waffle یا سقف شبکه ای، از شیرینی وافل که مشبک است الهام گرفته شده است. این سقف را با کنار هم قرار دادن قالبها می سازند. جنس قالبها پلاستیکی یا کامپوزیت است تا بتوان پس از خشک شدن و آماده شدن سقف آنها را جدا کرد.

این مقاله را بخوانید تا بیشتر با این سقف که دارای طراحی پیچیده اما اجرای ساده هست، آشنا شوید.

 

سقف Waffle چطور سقفی است؟

 

 

 

از سقف Waffle با نام سقف های شبکه ای یا قابلمه ای نیز یاد می کنند. چرا که این سقف دارای یک ساختار شبکه ای می باشد. این ساختار شبکه ای از کنار هم قرار دادن قالب ها بر روی یک سطح موقتی که هم سطح سقف نهایی سازه خواهد بود، ایجاد می شود که در نهایت با تزریق بتن به روی قالب ها صورت می گیرد.

سقف Waffle شاید شکل و شمایل پیچیده و جذابی داشته باشد اما در مرحله ی اجرا به هیچ حالتی از جمله ساختار های پیچیده محسوب نمی شود. این سقف که به جهت ایجاد سقف روی سازه هایی که دهانه های بلند دارند، در نظر گرفته می شود، به علت آن که از حضور میلگرد های نگهدارنده بی‌ بهره است، چندان تحمل بار های بالایی را ندارد. از این رو غالباً برای سقف ها با بار های زنده و مرده ی پایین مورد استفاده قرار می ‌گیرد. قالب های به کار رفته در ساختار اجرایی سقف Waffle از نوع کامپوزیتی و پلاستیکی است که در انتهای عملیات بتن ریزی و خشک شدن سقف، از آن جدا می شوند. سقف Waffle را می توان برای هر نوع سازه ای از جمله فلزی و یا بتنی اجرایی کرد و در هر دو نوع سازه به خوبی می تواند در جهت کاهش هزینه های ساختمان موثر باشد. در ادامه با ویژگی ها در کنار مزایای سقف Waffle آشنا خواهیم شد.

 

 

مزایای سقف Waffle در همراهی با یک ساختمان

کاهش مصرف فولاد و بتن

سقف Waffle به جهت نوع ساختاری که دارد این شرایط را ایجاد خواهد کرد تا در ضمن ایجاد یک سقف مستحکم، از فولاد و بتن کمتری استفاده می شود. عدم نیاز به میلگرد های نگهدارنده، عدم نیاز به جوشکاری و حذف تمامی ستون های فرعی باعث می شود که سقف Waffle در عین سبکی، بتن کمتری طلب کند.

حذف انواع بلوک های سقفی ماندگار

در مراحل ساخت انواع سقف، از ساختار هایی به جهت شکل دهی سقف استفاده می ‌شود که غالباً در پایان کار برای همیشه همراه سقف خواهند ماند. در اجرای سقف Waffle این شرایط ایجاد شده است که بلوک های سقفی به جهت قالب ریزی در سقف در زمان انتهای کار به راحتی از سقف جدا می شوند.

ایمنی در اجرا

سقف Waffle اصولا یک سقف با طراحی و روند کاری بسیار ساده می باشد و بدون هر گونه پیچیدگی خاص فنی و اجرایی است. از طرفی در مقوله آموزش پرسنل نیز بسیار سریع است، چرا که به راحتی می توان تمامی مراحل اجرایی یک سقف وافل را به یک کارگر در کوتاه ترین زمان ممکن آموزش داد. این سادگی در مراحل اجرا موجب ایجاد یک فضای امن کاری نیز می ‌شود. اجرای سقف Waffle به نسبت دیگر سقف ها به مراتب امن تر است.

حذف هزینه ساخت و حمل تیرچه

سقف های کلاسیک از ساختار تیرچه بهره می ‌برند. این تیرچه در ساختمان، هم بسیار هزینه بردار است و هم مراحل ساخت و انتقال وقت گیر و پر هزینه ای دارد. در سقف Waffle که اساساً نیازی به وجود تیرچه نمی ‌باشد، حذف این عنصر گران و وقت گیر می ‌تواند بسیار در زمان اجرای ساختمان و هم چنین هزینه های آن صرفه جویی ایجاد نماید.

بدون محدودیت در طول دهانه، تعداد طبقات و دیوار برش

ساختن سقف به روی دهانه های بلند از جمله چالش های همیشگی علم عمران می باشد. چالشی که با مطرح شدن سقف Waffle رنگ و بوی اجرایی راحت و آسوده ای به خود گرفته است.

کاهش وزن سازه

میلگرد کمتر، بتن کمتر، حذف ستون های فلزی در ساختمان، حذف تیرچه که همگی در اجرای سقف وافل وجود دارد باعث کاهش وزن کلی ساختمان خواهد شد. در نظر داشته باشید که سقفی با بتن و میلگرد کمتر، الزاماً سبک ‌تر است و از این رو ستون ‌های چندان قوی تر و محکم تری را طلب نمی کند.

متن

کاهش ضخامت تمام شده سقف: اجرای سقف Waffle می ‌تواند سقفی به ‌مراتب محکم تر و در عین حال با ضخامت کمتر را نصیب یک ساختمان نماید. و البته این ضخامت کمتر را با ویژگی یک نواختی در ضخامت نیز ارائه می ‌کند. کاهش ضخامت سقف از آن جهت که می‌ تواند ارتفاع مفید بنا را افزایش بدهد در جایگاه مهمی از نگاه طراحی قرار دارد.

 

 

 

 

سقف waffle در سال‌ های اخیر به پرکاربرد ترین نوع سقف در سازه‌ های مهندسی و انتخاب اول در نمونه‌ های دارای سقف سبک و مقاوم تبدیل شده است. فرصتی برای ساخت بناهایی با دهانه وسیع و مرتفع و در عین حال زیبا که در موارد نمایشگاهی، سالن همایش و ترمینال‌ های هواپیمایی و فرودگاه‌ ها بسیار مفید و کاربردی است.

این نوع سقف که طراحی و ساخت آن با مزیت کاهش تعداد ستون‌ ها و افزایش فواصل بین آنها صورت می‌گیرد، به‌ دلیل زیبایی چشمگیر و سهولت در اجرا و نصب، توجه طرف سازندگان و کاربران زیادی را به سوی خود جلب کرده است.

نتیجه این که برند های معتبر مهندسی نظیر مهانیت، اجرای وسیع و متعدد این نوع سقف را در پروژه‌ های کاری خود در سراسر کشور در صدر برنامه کاری قرار داده و ضمن کسب موفقیت در این پروژه‌ ها، رضایت مشتریان خود را نیز جلب نموده‌اند.

سقف از اصلی‌ ترین بخش‌های هر سازه و به‌ نوعی نشانگر سطح کیفی اجرای آن است. علاوه بر پوشش محافظتی که این بخش از سازه انجام می‌دهد، زیبایی و تنوع کاربردی سقف‌ ها نیز مبحث مهمی در معماری و علوم مهندسی بوده و توجه زیادی را به خود جلب می‌کند.

انتخاب وافل به‌ عنوان بالاترین بخش و قسمت فوقانی بنا در قالب سقف از جهات مختلف قابل بررسی است:

اجرای سقف وافل با توجه به امکانات وسیع نورپردازی در آن بسیار ارزشمند است.

اجرای آسان سقف و نیز تاسیسات و پوشش مناسب تجهیزات مربوط به آن نظیر انشعابات برق و لوله کشی آب در این نوع سقف نیز از دیگر فاکتور های مثبتی است که سقف waffle را به انتخابی برتر تبدیل کرده است.

در کنار همه این موارد، امکان کاربرد این نوع سقف و در دسترس بودن متریال مصرفی برای ساخت آن در سراسر کشور، فرصت فوق العاده‌ای است تا با تسریع در اجرای آن، صرفه‌ جویی بالایی در هزینه‌ های اجرایی را شاهد باشیم.

شرکت مهندسی مهانیت این نوع سقف را با بالاترین کیفیت در طراحی، اجرا و نصب در پروژه‌ های زیادی در نقاط مختلف کشور بر عهده داشته است.

رضایت مشتریان و موفقیت در این ساخت و سازهای کیفی، نام این برند را به‌عنوان مجری برتر سازه‌ های سبک و مقاوم در زلزله در سراسر کشور ثبت کرده است.

سقف waffle و اجرای آسان و کم هزینه

اجرای سقف وافل به‌ دلایل اقتصادی نیز گزینه ای مقرون به‌صرفه است:

از یک سو این اجرا با مصرف به‌ مراتب کمتر بتن و میلگرد همراه بوده و در هزینه تهیه مصالح و حمل و جابجایی آنها با کاهش چشمگیری در مخارج روبرو خواهیم بود.

طبیعی است که با کاهش میزان متریال مصرفی، نیروی کار کمتری نیز برای کاربرد مصالح و نهایی کردن کار مورد نیاز خواهد بود. نکته‌ ای که مهندسین محاسب و پیمان کاران پروژه‌ های سقف waffle بر آن اشراف داشته و فواید آن را برای سازندگان و مالکین پروژه در نظر می‌گیرند.

مورد دیگر ایمنی بالای این نوع سقف هنگام اجرا و نیز پس از تکمیل است. به‌ دلیل سبک بودن قالب‌ ها و مصالح مورد استفاده در اجرای پروژه‌ های سقف وافل، آسیب‌های حین اجرا در این نوع ساخت و ساز به حداقل می‌رسد.

به‌علاوه در حوادث و بلایای طبیعی نظیر زلزله این نوع سقف با کمترین آسیب جانی و خسارات مالی همراه بوده و مصالح سبک به‌کار رفته در آن تا حد زیادی از تلفات جانی و خسارات مالی کاهش می‌دهد.

مهانیت، مجری موفق انواع سقف waffle در سراسر کشور پروژه‌ های موفق زیادی را در اجرای این نوع سازه مدیریت و اجرا کرده است.

 

سقف وافل

 

مزیت کاربردی سقف وافل

اجرای انواع سقف وافل یک طرفه و دو طرفه با مزایای کاربردی زیادی همراه است که بی‌ شک بیان همه آن ها در مطلبی به این کوتاهی نمی‌گنجد.

در این بخش شما را با لیستی از این مزایا به‌صورت فهرست‌ وار آشنا می‌کنیم:

• سقف وافل شیک و زیباست!

• در برابر صدا، حرارت و رطوبت، مقاوم و عایق است!

• اجرای تاسیسات در آن آسان است!

• اجرای سقف waffle کم هزینه و اقتصادی است!

• وافل مصالح کمتری نسبت به سایر نمونه‌ ها لازم دارد!

• قابلیت اجرای نور پردازی هنری در آن بسیار بالاست!

• زمان اجرای سازه سقف از این نوع کم است!

و در پایان…

سقف waffle در حال حاضر پر طرفدار ترین نوع سقف بین مهندسین سازه و مجریان سازه‌ های ساختمانی و عمرانی است. مقاومت و ایمنی بالا در این نوع سقف از یکسو و زیبایی و جذابیت آن از سوی دیگر، همه نگاه‌ ها را به این سازه برآمده از تکنولوژی روز دنیا جلب کرده است.

بدیهی است مواردی نظیر محاسبه دقیق فواصل ستون‌  ها در این نوع سقف و نیز طراحی مهندسی آن، در کنار صرفه اقتصادی ناشی از کاهش بتن و دیگر مصالح ساختمانی نیز، بخشی از محبوبیت این نوع سقف را رقم زده است.

اگر قصد اجرای سقف waffle را در سازه خود دارید، پیشنهاد ما سپردن آن به برند کارآمد و باتجربه مهانیت است.

این مجموعه با اجرای موارد بسیاری از این نوع سازه در قالب پروژه‌ های عظیم در سراسر کشور، تجربه بالا را با دانش فنی درآمیخته و از این همه به رضایت‌ مندی مشتریان و موفقیت در پروژه‌ ها رسیده است.

پست مرتبط

Enter your keyword