نازک کاری سقف وافل | گچ کاری سقف وافل | تزیین سقف وافل

نازک کاری سقف وافل | گچ کاری سقف وافل | تزیین سقف وافل

نازک کاری سقف وافل | گچ کاری سقف وافل | تزیین سقف وافل

سقف وافل چیست؟

نازک کاری سقف وافل | گچ کاری سقف وافل | تزیین سقف وافل

سقف های وافل سقف های تیرچه گلدانی هستند که برای پوشیدن دهانه های عریض استفاده می شوند. رفتار این نوع سقف مانند دال دو طرفه است. قالب گیری این نوع سقف به صورت مکعبی و توخالی است و با توجه به پروژه در اندازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. قالب های وافل از پلاستیک کامپوزیت درست میشوند و سبک وزن هستند تا کارگران بتوانند به راحتی آنها را حمل کنند. سقف مشبک قابل استفاده در انواع سازه های فلزی و بتنی می باشد. قالب های این نوع سقف با اصلاح روش مونتاژ آن امکان ساخت سقف را به صورت دال یک طرفه یا دو طرفه فراهم می کند.

نازک کاری سقف وافل

امروزه از سیستم های مختلف سقف برای ساخت سقف ساختمان استفاده می شود. با توجه به افزایش امنیت ساختمان در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله، مهندسان و معماران سعی در استفاده از سیستم های سقف سبک برای سقف ساختمان دارند. این سیستم ها وزن مرده ای را به سازه تحمیل نمی کنند. به لطف سبکی، خطر بروز حوادث طبیعی را کاهش می دهند. سیستم های سقفی یوبوت و کوبیاکس جزء سیستم های اجرای سقف های توخالی با قالب های دائمی هستند. اما امروزه نوع دیگری از سیستم سقفی به نام وافل نیز در صنعت ساختمان اجرا می شود. که با قالب های غیردائمی در پروژه های ساختمانی قابل اجرا می باشد.

تاریخچه سقف وافل

عرض پاشنه تیرچه های عمود بر هم بین 10 تا 16 سانتی متر است. برای پاسخ به این سوال که سقف وافل چیست باید به تاریخچه خود مراجعه کنیم. جالب اینجاست که ایده سقف های باربر دو طرفه به دوران هخامنشیان یعنی حدود ۲۵۰۰ سال پیش برمی گردد. با توجه به آثار به جا مانده و بر اساس تحلیل باستان شناسان، سقف تخت جمشید از تیرهای چوبی عمود بر هم تشکیل شده است.

اما سقف وافل به معنای فعلی به اوایل قرن 19 باز می گردد. با توسعه صنعت، ساخت و ساز رشد کرد و مسائل معماری اهمیت بیشتری یافت. در این زمان نیاز به دهانه‌های وسیع‌تر برای اجرای طرح‌های نامنظم معماری در ذهن مهندسان قرار گرفت و استفاده از این نوع سقف برای ایجاد دهانه‌های عریض بدون نیاز به ستون مورد توجه قرار گرفت. اما معلوم نیست اولین بار در کدام کشور و کدام ساختمان از سقف مشبک استفاده شده است.

کاربرد سقف وافل در ساختمان

قالب های وافل را می توان پس از بتن ریزی سقف از بتن جدا کرد و در سایر پروژه های ساختمانی مورد استفاده مجدد قرار داد. یکی از ویژگی های این نوع قالب تجدید پذیر بودن آن است که پس از پایان عمر مفید قابل بازیافت می باشد. استفاده از این قالب‌های کامپوزیت باعث افزایش دوام و استحکام سقف و سبک‌تر شدن سازه می‌شود و در نتیجه ساختمان را در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله ایمن‌تر می‌کند. این قالب‌ها باعث می‌شود که بلوک‌ها از پشت بام ساختمان خارج شوند که دلیل سبک شدن سازه است.
هندسه متفاوت قالب های مشبک منجر به تفاوت در خصوصیات هندسی و فواصل تیرها، شکل حفره های زیرین و در نتیجه تفاوت اساسی در فرم معماری و رفتار ساختاری سقف می شود. قالب های وافل منجر به حذف کنترل شده بتن ناکارآمد در مناطق خاصی از سقف و بهینه سازی ساختاری سقف می شود. از آنجایی که کاهش وزن مرده سقف بسیار مؤثرتر از کاهش ناچیز سختی دال است، سقف های وافل در نتیجه مقاومت بسیار بالاتری نسبت به سقف های تخت و تیرچه ای یک طرفه دارند و می توان از این فناوری برای ساخت سازه ها یی که دهانه بلند دارند استفاده کرد.

زیرساخت سقف وافل

اجرای سقف وافل در مقایسه با سایر سقف های بتنی آسان تر است. کف زیرین این نوع سقف شبیه به سقف های تیرچه و بلوک است و می توان کف زیرین را از جعبه های فلزی، لوله های داربست، الوار و مواد دیگر ساخت. قالبهای وافل به گونه ای طراحی شده اند که می توان تیرچه را در محل اجراکرد. با استفاده از این روش سقف سازی می توان تیرچه های دوتایی را حذف کرد و وزن بتن را کاهش داد و سازه را سبکتر کرد. با اجرای تیرچه در محل، پیوستگی بتن و صلبیت سقف رعایت می شود که باعث کاهش ارتعاشات سقف در حین کار می شود.
سقف وافل مزایای فنی و اقتصادی زیادی نسبت به سایر سقف های بتنی رایج دارد. شناخت و استقبال روزافزون از مزایای سقف وافل توسط مهندسان و کارفرمایان باعث رشد و گسترش استفاده از این نوع سقف شده است. یکی از مزایای سقف های مشبک ساده بودن روش اجرا و عدم وجود تجهیزات خاص یا نیروی متخصص می باشد که با آموزش ساده و ابتدایی برای تیم های مختلف مدیریتی و استفاده از تجهیزات موجود می توان سقف های مشبک را اجرا کرد.

مزایای نصب سقف وافل

با استفاده از این نوع سقف می توان تاسیسات را از داخل سقف عبور داد که باعث کاهش ضخامت کفسازی، کاهش هزینه های ساخت و سبک سازی سازه می شود.

قالب های برجسته بخشی از قالب های غیر دائمی سقف هستند که امکان استفاده مجدد از قالب ها و کاهش هزینه ها را فراهم می کند.

وافل ها برای جدا شدن از بتن نیازی به روغن کاری ندارند.

سقف وافل یکی از سقف های سبک می باشد که اجرای آن به دلیل سبک بودن و شکل حفره ای سقف باعث لرزش کم و کاهش صدای انتقالی می شود.

وزن سقف ساخته شده با سیستم وافل دوطرفه معادل یک دال صاف شانزده الی بیست سانتی متری است.

اجرای این نوع سقف شبیه سقف تیرچه انجام می شود که بدون استفاده از بلوک سقفی بوده و بتن ریزی سقف و تیرچه به صورت یکپارچه انجام می شود.

در مقایسه با سیستم سقف یوبوت و کوبیاکس، در سیستم وافل بتن ریزی به صورت یکپارچه و بدون استفاده از هیچ نوع روان کننده انجام می شود.

سقف وافل نسبت به متریال مورد استفاده از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است. این نوع سقف را می توان از بتن، فولاد و چوب ساخت. استفاده از بتن برای مکان هایی که استحکام سازه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مانند فرودگاه ها و ایستگاه های قطار و فولاد و چوب برای مکان هایی که مقاومت سازه در اولویت اول نیست مانند گاراژ استفاده می شود.

مزایای دیگر سقف وافل

وافل برای پوشش سقف فضاهای بزرگ و مرتفع و مکان هایی که محدودیت ستون وجود دارد به خوبی استفاده می شود.

باربری در سقف وافل (شبکه) بیشتر از سایر اشکال سقف وافل (یک طرفه) است.

این نوع سقف علاوه بر استحکام بالا زیبایی چشمگیری نیز دارد.

این نوع سقف به دلیل آرماتور دو طرفه تحمل لرزش خوبی دارد. برای مکان های عمومی که لرزش ناشی از شلوغی است استفاده می شود.

سقف وافل وزن بسیار سبکی دارد و از طرفی برای ساخت و اجرای آن از بتن کمی استفاده می شود. به همین دلیل اجرای این نوع سقف در سازه های بزرگ مقرون به صرفه است.

اجرا و ساخت این نوع سقف ساده و سریع است و می توان مراحل اجرا را به خوبی دنبال کرد.

وافل را می توان با ایجاد سوراخ هایی در قسمت پایین برای عبور کابل های برق، لوله کشی، تهویه مطبوع و سیستم روشنایی سفارشی کرد.

چگونه سقف وافل را نصب می کنید؟

اجرای این نوع سقف به طور کلی به سه روش انجام می شود. بصورت تکی و جداگانه یا کارخانه ای که هر کدام به تفصیل در زیر توضیح میدهیم.

پیاده سازی در محل

در این روش پس از ساخت دیوارها و ستون ها، داربست عمودی و افقی انجام می شود. پس از آن، قالبهای وافل روی داربست قرار می گیرند. قالب ها به طور کلی مربع یا مستطیل هستند. فضای بین قالب ها به وسیله میلگرد تقویت می شود. پس از اتمام مرحله آرماتورگذاری، مرحله بتن ریزی انجام می شود. آخرین مرحله ی اجرای در محل این نوع پوشش، چیدمان قالب است. این روش ارزان ترین روش اجرای سقف وافل است که معمولا در ایران به این روش اجرا می شود.

به طور خلاصه مراحل استقرارو اجرای سقف وافل:
نصب داربست عمودی و افقی
قرار دادن میلگردهای تقویتی
بتن ریزی
جدا کردن قالب ها

 

اجرای از پیش ساخته شده

این روش که ساده ترین راه برای ساخت سقف وافل است، که در آن وافل ها به صورت جداگانه در کارخانه یا کارگاه درست می شوند و در جایی که قرار است درست شوند به هم متصل می شوند. بتن ریزی نهایی نیز برای تقویت وافل ها با هم انجام می شود. در زیر لیستی از مراحل اجرای این نوع سقف پیش ساخته آورده شده است:

اجرای داربست عمودی و افقی
آرماتوربندی
چیدمان قالب های آماده
بتن ریزی نهایی

 

آماده اجرا

در این نوع اجرای سقف وافل، سقف به طور کامل در مغازه یا کارخانه در ابعاد و اندازه های دلخواه میسازند و در محل نصب می شود. این روش گران ترین روش اجرای این نوع سقف در بین روش های مختلف اجرای سقف وافل است و در عین حال اجرای بسیار سریع و راحت است که در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی بسیار محبوب است.

قیمت سقف وافل

عوامل زیادی در قیمت سقف وافل نقش دارند، از جمله زمان تکمیل، مصالح در ساخت سقف، هزینه قراردادها، تعمیرات، هزینه مواد اولیه در ساخت تیرها، در صورتی که قالب ها یک طرفه یا دو طرفه هستند، ابعاد سقف و غیره. اگرچه قیمت این سقف کمی بالاتر از سقف های معمولی است، اما به خوبی پاسخگوی نیاز مشتریان است. اگر در اجرای این سقف از مواد با کیفیت استفاده شود، نتیجه بسیار مطلوب تر خواهد بود.

 

سخن نهایی

سقف وافل یکی از بهینه ترین و مقرون به صرفه ترین سیستم های سقف در صنعت ساخت و ساز است، اما برای این هدف باید شرایطی موجود باشد تا حداکثر مزایای این روش به دست آید. در زیر به بررسی نکاتی می پردازیم که در اجرای سقف مشبک باید رعایت کنیم.

در حین اجرا باید به این نکته توجه کنید که تیر معلق از جایی بیرون نزند تا بتوانید از نما در سقف نهایت استفاده را ببرید.

نازک کاری سقف وافل | گچ کاری سقف وافل | تزیین سقف وافل

پست مرتبط

Enter your keyword