سقف کوبیاکس | تعریف سقف کوبیاکس یا سقف حبابی

سقف کوبیاکس | تعریف سقف کوبیاکس یا سقف حبابی

سقف کوبیاکس | تعریف سقف کوبیاکس یا سقف حبابی

تعریف سقف کوبیاکس یا سقف حبابی

سقف کوبیاکس | تعریف سقف کوبیاکس یا سقف حبابی

در واقع سقف Cubiax یا به عبارت صحیح تر، دال عرشه حبابی یک دال توخالی و مسطح است که در دو جهت امتداد میابد و گوی های پلاستیکی برای از بین بردن شکاف ها تحت فشار کم تجهیز میشود.

این روش، به سادگی، بتن را در وسط یک دال معمولی که به عملکرد سازه آن کمک نمی کند، حذف می کند.

در سقف کوبیاکس با گیج های حبابی از مزایای فناوری دال پر شده کوبیاکس این است که ساختار خدمه اجرایی به وسیله المان های پیش ساخته و آرماتور به طور همزمان استفاده می شود.

شبکه های پیش ساخته به کمک جرثقیل بر روی پشت بام قرار می گیرد و از این جهت هزینه های حمل و نقل را کاهش می دهد. از طرف دیگر، در جاهایی که نیازی به بتن نیست، دال با توپ های پلاستیکی پر از هوا قرارمی گیرد.

 

سقف کوبیاکس

آیا تا به حال به استفاده از هوا به جای بتن در پروژه های اجرای سقف فکر کرده اید؟

در یک پروژه ساختمانی برای اولین بار در آلمان، موفق شدند سقف کیوباکس را به جهانیان معرفی کند. که تعبیه توپ های پلاستیکی بادی در صفحات بتنی متشکل از پلاستیک بازیافتی استفاده کنند.

این تنها مزیت این فناوری جدید نیست. در واقع، دو ساختمان در منطقه گلوستر با پانل های بتن مسلح درست میشود که در آنها بتن کمتری در حفره ها استفاده میشود.

به همین دلیل به این گونه سقف های مجوف میگویند که نوع جدیدی از کار با بتن مسلح است. در مقاله زیر ضمن پاسخ به این سوال که سقف کیوباکس چیست، بیشتر با این نوع سقف آشنا خواهید شد.

 

تاریخچه استفاده از سقف کیوباکس در ساخت و ساز

cubiax محصولات خود را به عنوان توسعه تکنیک های ساخت و ساز مورد استفاده از زمان های قدیم می بیند. پیمانکاران مبتکر نشان داده‌اند که چگونه محفظه‌های خالی در معابد رومی وزن سقف را کاهش داده است .

امروزه با افزایش آگاهی از تاثیرات زیست محیطی آن در صنعت ساختمان، موضوع بتن و کمبود آن در کانون توجه قرار میگیرد. این ماده به تنهایی 8 درصد از کل انتشار دی اکسید کربن جهان را تشکیل می دهد.

به زودی باید به فکر کاهش مصرف بتن در ایران باشیم. اما این فناوری در ایران نیز موجود است و بسیاری از پیمانکاران می توانند سقف های کوبیاکس را به بهترین نحو بسازند.

 

ترکیب سقف Cubiax

سقف کیوباکس از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام عملکرد خاصی دارند. از اجزای تشکیل دهنده سقف کوبیاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بتن

بتن جزء اصلی سقف های کوبیاکس است. از بتن برای تحمل بارهای وارده بر ساختمان و همچنین برای ایجاد سختی و استحکام سقف استفاده می شود.

 

میلگرد یا فولاد

برای افزایش استحکام ساختمان از آرماتور و مهاربندی در داخل سقف استفاده می شود.

 

شبکه پایین

این شبکه وظیفه اتصال ماژول Cubiax به سیستم سقف یا فرم های مشابه را بر عهده دارد و ارتفاع این شبکه باید به دقت تعیین و مشخص شود.

 

بسته ماژول Cubiax

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اجزای سقف کوبیاکس، قالب‌های توخالی و برجسته سیاه رنگ است که به دو شکل توپی و بیضی استفاده می‌شود.

 

شبکه بالا

همانطور که از نامش پیداست، این کامپوننت در بالای ماژول Cubiax قرار گرفته است. شبکه فوقانی روی پشت بام قرار می گیرد و از طریق میلگرد و سیم آرماتور به شبکه زیرین متصل می شود.

 

کاربرد سقف Cubiax چیست؟

سقف کوبیاکس برای انواع پروژه های ساختمانی استفاده می شود. پروژه های ساختمانی شامل ساختمان های مسکونی، مراکز تجاری، کارخانه ها، بیمارستان ها، هتل ها و غیره می باشد.

کشورهای غربی و شرقی معمولاً از سقف های مشبک و مجوف نظیر سقف وافل و کوبیاکس در پروژه های ساختمانی و ساخت سازه های بلند استفاده می کنند.

انواع سقف کوبیاکس به دلیل خواصی که دارند در ساختمان ها و فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کاربردهای سقف Cubiax عبارتند از:

ساختمان های اداری و تجاری

ورزشگاه ها

ساختمان های صنعتی

ساختمان های مسکونی

بنادر و ایستگاه اتوبوس

فضاهای سبز

سالن های نمایشگاه

کارخانه ها

مکان های عمومی

 

انوع قالب cubiax

قالب های سقفی کوبیاکس در سه نوع تولید می شوند که در ادامه به شرح مختصر آن ها می پردازیم.

 

الگوی Eco Line Cubiax

قالب Cubiax Ecoline اولین قالب سقفی Cubiax است که با استفاده از یک قالب گرد ساده ساخته شده است.

از این قالب ها برای ایجاد سقف های با دهانه بالا و ضخیم استفاده می شود. در این مدل از 5 تا 8 قالب گرد در ماژول ها برای اجرای سقف استفاده شده است.

این روش قدیمی ترین روش اجرای سیستم کوبیاکس به شمار می رود و در ساخت سازه های مختلف در سراسر جهان از آن استفاده می شود و کارایی آن در همه کشورها شناخته شده است.

 

فرمت باریک کوبیاکس

قالب کوبیاکس اسلیم لاین دومین سیستم کوبیاکس با طراحی بیضی شکل است که نصب و جابجایی آن را آسان می کند.

از این قالب ها برای ایجاد سقف هایی با دهانه های بزرگ و دیوارهای نازک استفاده می شود. این ماژول های قالب از شش تا هفت عنصر بیضی شکل و دو عنصر اتصال فولادی تشکیل میشود.

 

فرمت cubiax cls

نسل سوم سیستم cubiax با فرمت cls است. این قالب مربعی شکل به راحتی نصب می شود و نسبت به سایر قالب ها از امنیت و کارایی بالاتری برخوردار است.

 

Cubiax volup

سقف توپی Cubiacs نوعی سقف است که با استفاده از توپ های بتنی مکعبی کروی ساخته می شود. این توپ ها دارای فضاهایی هستند و با یکدیگر ادغام می شوند و سقف توپی بیضی شکل با شعاع ثابت را تشکیل می دهند.

 

سقف cubiax به عنوان سقف با تکنولوژی بالا

چنین سقف هایی را می توان در رده سقف های ساختمانی با تکنولوژی بالا شامل سقف های کامپوزیت، سقف های وافل، سقف های سازه فضایی یا سقف های کوبیاکس قرار داد.

به دلیل گوی های پلاستیکی توخالی، این دال ها به 35 درصد مواد کمتری نسبت به بتن ریخته شده در پروژه های سنتی نیاز دارند.این قالب های توپی شکل قسمت هایی از دال را که نیازی به باربر بودن ندارند پر می کنند و تشکیل دال بتن را تسهیل می کنند.

این نه تنها باعث کاهش مصرف بتن، یکی از دلایل اصلی انتشار کربن در جهان می شود، بلکه مصرف انرژی مورد نیاز برای حمل و نقل دال های سبک تر را نیز کاهش می دهد.

در همین راستا، بنیانگذار cubiax اظهار نظر جالب زیر را ارائه کرد: “بتن کمتر به معنای انتشار آلاینده کمتر است، بنابراین ما توانستیم با استفاده از سیستم خود در یک پروژه 4 چهارم، 136 تن CO2 را ذخیره کنیم.”

قبل از cubiax، معمار مشهور Zaha Hadid از فناوری مشابه در برخی پروژه ها استفاده می کرد و از توپ های پلاستیکی برای ایجاد انواع مختلف ستون های ساختمانی استفاده می کرد.

 

سقف cubiax چگونه اجرا می شود؟

cubiax یک فناوری دو طرفه است که باعث افزایش طول دهانه، کاهش وزن و ضخامت سقف و در عین حال حفظ خواص دال بتن مسلح می شود. این فناوری مبتنی بر این واقعیت است که فضای بین ستون‌های یک دال جامد تأثیر ساختاری محدودی به جز وزن اضافی دارد.

جایگزینی این ناحیه با توری فولادی سوراخ‌دار، سپس پر کردن آن با گلوله‌های پلاستیکی پر از هوا و قرار دادن آن‌ها بین لایه‌های سیم فولادی جوش‌شده تقویت‌کننده و تیرهای مش داخلی معمولاً دالی را تولید می‌کند که وزن آن ۳۵ درصد کمتر است اما عملکردی مشابه بتن مسلح جامد دارد. .

در مرحله بعدی اجرای سقف کوبیاکس، پس از بتن ریزی ساندویچ پانل های توری، توخالی فولادی، پانل های پیش ساخته در اندازه های مختلف پیش ساخته شده و با کمک جرثقیل به حالت قابل بالا بردن آورده می شوند.

هنگامی که بتن بر روی توپ های پانل ریخته می شود، سیستم cubiax به طور موثر به پانل های منفرد و دوتایی تبدیل می شود و نیروها را به طور مساوی و پیوسته توزیع می کند.

مزایا و معایب کامل سقف کوبیاکس

هر نوع سقف مورد استفاده در ساختمان دارای مزایا و معایبی است. سقف های کوبیاکس نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در زیر برخی از مزایا و معایب سقف کوبیاکس را بررسی خواهیم کرد:

 

مزایای مهم سقف کوبیاکس

پیمانکاران چنین سقف هایی ادعا می کنند که با کمک این روش ساخت سقف 20 درصد سریعتر بوده و نیاز به قالب و تیرآهن کمتری برای اجرای سقف دارد.

 

از جمله مزایای سقف کوبیاکس :

تولید پیش ساخته خارج از محل، آسانسورهای کمتر خودرو و جرثقیل و نصب ساده و به حداقل رساندن خطرات عملیاتی و اجرایی ، بهداشتی و ایمنی کارگاه است .

از طرفی میزان آرماتور در سقف کوبیاکس نیز کاهش می یابد. بنابراین قیمت میلگرد آجدار تاثیر منفی کمتری بر بودجه پروژه دارد .

 

عدم وجود سقف کوبیاکس

هر فناوری جدید نقاط ضعف خود را دارد. در این زمینه معایب سقف کوبیاکس به شرح زیر است:

ضخامت صفحه محدود؛

نیروی کار ماهر مورد نیاز؛

صفحات معمولی تحمل کمتری نسبت به صفحات سنتی خواهند داشت.

ظرفیت بار کمتر از صفحات معمولی؛

گاهی اوقات بخش های نازک بتن می توانند در حین حمل و نقل بشکنند.

 

 

نقش آرماتور در سقف کوبیاکس چیست؟

آرماتور عامل مهمی در ایجاد استحکام و دوام سازه سقف کوبیاکس است. در سازه سقف محور کوبیاکس ، آرماتور در حول محورگیج های  مکعبی قرار می گیرد و به صورت یک واحد همراه با بتن عمل می کند.

 

آرماتور به دلیل خواص استثنایی از جمله مقاومت بالا در برابر کشش و خمش، انعطاف پذیری و جذب ضربه و ارتعاش یکی از مهمترین عناصر در تولید سازه ها و سقف های بتنی به شمار می رود. به علاوه آرماتورها مقاومت سازه را در برابر نیروهای جانبی مانند باد و زلزله افزایش می دهد.

 

با استفاده از آرماتور در سازه سقف کوبیاکس می توان مقاومت سازه را در برابر نیروهای کششی و خمشی افزایش داد و از تغییر شکل و آسیب سازه جلوگیری کرد.

 

سخن نهایی

ساخت سقف کوبیاکس به بار مورد انتظار، نوع فرم، ضخامت دال و ابعاد بستگی دارد. به طور کلی این نوع سقف محاسباتی مشابه سقف های بتن آرمه دارد.

مهم ترین نکته در طراحی و اجرای سقف کوبیاکس ، مواد اولیه تولیدی در ساخت فرم ها ( توپ ، بیضی یا مکعب ) می باشد.

این فرم ها باید از مواد تولیه مرغوب تولید شوند که در حین جابه جایی یا حرکت کارگران روی سقف  قبل از بتن ریزی یا در حین بتن ریزی آسیب نبینند زیرا در صورت آسیب فرم ها بتن داخل فرم ها نفوذ میکند و وزن سقف اجرایی بیشتر از وزن سقف مورد نظر می شود .

سقف کوبیاکس | تعریف سقف کوبیاکس یا سقف حبابی

پست مرتبط

Enter your keyword