بتن ریزی سقف وافل | در سقف وافل چقدر بتن استفاده کنیم

بتن ریزی سقف وافل | در سقف وافل چقدر بتن استفاده کنیم

بتن ریزی سقف وافل | در سقف وافل چقدر بتن استفاده کنیم

بتن ریزی سقف وافل چیست؟

بتن ریزی سقف وافل | در سقف وافل چقدر بتن استفاده کنیم

برای بتن‌ریزی سقف وافل از ماسه، سیمان و آب استفاده می‌شود. وقتی این مواد را با هم مخلوط کردیم و خشک شدند ماده‌ای جامد و بادوام به دست می‌آید که به آن بتن می‌گوییم. همچنین برای ساخت قسمت‌هایی از ساختمان مانند کف، سقف، عرشه، دیوارها و‌… هم از بتن بهره می‌برند.

ساخت سد، پل، فاضلاب  و … هم بدون استفاده از بتن ممکن نیست. به‌علت مقاومت و ایمنی بالای بتن می‌توان از آن به‌طور گسترده برای موارد مختلف استفاده کرد. برای ساخت سقف وافل هم از بتن کمک می‌گیرند و ماندگاری سازه را بالا می‌برند.

 

بتن ریزی سقف وافل

بتن‌ریزی سقف وافل با کمک قالب‌هایی انجام می‌شود که این قابلیت را دارند که چند بار استفاده شوند‌.

استحکام و کیفیت این قالب‌ها اهمیت زیادی برای حفظ ایمنی و سلامتی اکیپ کارگران اجرا دارد. علاوه بر آن یک سقف باید وزن مناسب داشته باشد و از استانداردهای لازم برخوردار باشد.

سقف وافل از سازه‌های بتنی محسوب می‌شود که شبیه پنجره است. این سقف به دلیل اینکه به نان وافل شباهت دارد به نام سقف وافل شناخته می‌شود. اجرای این سقف شامل چند مرحله بوده که یکی از مراحل آن بتن‌ریزی است.

ما در این مطلب قصد داریم در مورد این مرحله بیشتر صحبت کنیم؛ پس در ادامه همراه ما باشید.

 

مزایای بتن ریزی سقف وافل

اگر برای ساخت سازه به‌صورت حرفه‌ای بتن‌ریزی انجام گیرد مزایای زیادی دارد. از جمله مزایای بتن‌ریزی سقف وافل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

یک نوع سرمایه گذاری بلند مدت است

اگر فرد آینده‌نگری هستید می‌دانید که استفاده از بتن برای سقف دوام زیادی دارد.‌

این محصول حتی در برخی موارد تا یک قرن هم ماندگار بوده است. اما عمر مصالح دیگر که برای سقف استفاده می‌شوند کمتر از 50 سال یا گاهی 10 تا 15 سال است.

گاهی ممکن است بتن ترک بخورد اما این امر به نحوه انجام بتن ریزی بستگی دارد نه خود بتن.

 

مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد

بتن، مقاومت بالایی در برابر تاثیرات خارجی دارد و این قابلیت را دارد که در شرایط  بد آب و هوایی مانند طوفان، تگرگ، برف، بادهای شدید  و … مقاوم بماند.

قیمت بتن  هم در مقابل مزایای زیادش بسیار ناچیز می‌نماید. بنابراین استفاده از آن می‌تواند برای شرایط آب و هوایی سخت گزینه خوبی باشد. برای جلوگیری از ترک خوردن آن هم بتن‌ریزی را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید.

 

در برابر آتش مقاوم است

بتن در برابر آتش مقاوم است و آتش را شعله ‌ور و منتقل نمی‌کند به همین دلیل امنیت ساختمان‌ها را بالا می‌برد.

بتن بسیار ایمن‌تر از مواد رسانای دیگر است. این ویژگی خصوصا برای ساختمان‌های بزرگی که در کنار هم ساخته شده‌اند می‌تواند مفید و به‌صرفه باشد.

نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل

نگهداری آن آسان است و کم تعمیر می شود

نگهداری از سقف بتنی کار سختی نیست. اگر بتن ریزی سقف وافل با مواد درجه یک باشد و یک گروه حرفه‌ای مسئولیت اجرای آن را قبول کنند نتیجه کار عالی خواهد بود.

 

در هزینه صرفه جویی می شود

یکی از مزایای سقف بتنی، ارزان‌تر بودن آن نسبت به گزینه‌های دیگر است. هزینه اجرای بتن‌ریزی سقف پایین بوده و همه می‌توانند از آن برای موارد مختلف استفاده کنند. با توجه به هزینه پایین و ماندگاری بالا یک سرمایه‌گذاری خوب محسوب می‌شود.

 

بهره‌ وری انرژی افزایش می یابد

از مزایای بتن می‌توان به توانایی ذاتی آن برای حفظ گرما در ماه‌های سردتر و دفع گرما در ماههای گرم اشاره کرد. به این ترتیب از هزینه‌های گرمایش و سرمایش تا حدود زیادی کم می‌شود؛ به‌گونه‌ای که به تازگی دانشمندان توانسته‌اند سقف بتنی بسازند که قابلیت تولید انرژی خورشیدی را داشته باشد.

اگرچه بتن را می‌توان یک ماده مصنوعی محسوب کرد  اما از جمله محصولات سازگار با طبیعت است که با برخی از مواد طبیعی حاصل می‌شود. این محصول، دوام بالایی دارد .

 

در سقف وافل چقدر بتن استفاده کنیم؟

همان‌گونه که گفته شد بتن روش مطمئن، سریع و آسان  برای ساخت سقف‌ها به شمار می‌رود. برای آب و هواهای گوناگون در کشور هم کاربرد دارند.

استفاده از بتن برای اجرای سقف وافل به‌صرفه است.

میزان استفاده از آن برای سقف‌های وافل یک طرفه و دو طرفه متفاوت می‌باشد. میزان بتن مصرفی در سقف بر اساس ضخامت سقف و نوع عملکرد آن مشخص می‌شود. از آنجایی که در سقف وافل دو طرفه تیرچه‌ها در دو طرف قرار می‌گیرند دهانه بزرگ‌تری دارند و معمولا  به بتن بیشتری نیازمند هستند.

برای اینکه بتوانید میزان بتن مصرفی را محاسبه کنید لازم است حجم قسمت‌های بتن تیر و قسمت‌های توپر را به‌صورت جدا محاسبه کنید. شصت درصد از ضخامت دال وافل به حجم بتن اختصاص می‌یابد.

اندازه دهانه سقف روی میزان بتن مصرفی تاثیر می‌گذارد یعنی هر اندازه که دهانه سقف بزرگ‌تر باشد به همان نسبت میزان بتن مصرفی افزایش می‌یابد‌.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در میزان مصرف بتن، ابعاد قالب های سقف است. در طراحی و اجرای سقف وافل تنها در بتن صرفه‌جویی نمی‌شود بلکه وقتی وزن سازه کم باشد به میلگرد کمتری نیاز است. اگر در نظر دارید سقف مناسبی را انتخاب کنید می‌توانید از بین تیرچه بلوک، بتن ریزی سقف تیرچه یونولیت و روش ‌های دیگررایج برای اجرای سقف ، از سقف وافل برای ساختمان‌های خود بهره ببرید‌.

سخن پایانی

برای ساخت سازه‌های مختلف از بتن‌ریزی استفاده می‌شود. این عملیات از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و کیفیت  آن مستقیما روی کیفیت سازه موثر است.

بتن‌ریزی سقف وافل اهمیت زیادی دارد به‌خصوص که این سقف‌ها بیشتر برای ساختمان‌های بلند و مرتفع کاربرد دارند. برای اجرای مراحل مختلف آن به تیم اجرایی قوی نیاز دارید تا تمام فرایندها طبق اصول انجام شود.

ما در مطلب امروز سعی کردیم در مورد نحوه بتن‌ریزی و میزان بتن مورد استفاده و مزایای آن برای سقف وافل اطلاعاتی ارائه کنیم. اگر با مطالعه این مطلب هنوز در ذهن شما سوال یا ابهامی احساس می‌کنید کارشناسان ما آماده هستند به سوالات و ابهامات شما پاسخ دهند. همچنین اگر در این مورد تجربه‌ای دارید می‌توانید  تجارب و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

بتن ریزی سقف وافل | در سقف وافل چقدر بتن استفاده کنیم

پست مرتبط

Enter your keyword