قالب گیری سقف وافل | مراحل اجرای سقف وافل چگونه است

قالب گیری سقف وافل | مراحل اجرای سقف وافل چگونه است

قالب گیری سقف وافل | مراحل اجرای سقف وافل چگونه است

مراحل اجرای سقف وافل چگونه است؟

قالب گیری سقف وافل | مراحل اجرای سقف وافل چگونه است

اجرای سقف وافل مراحلی دارد که به‌طور مختصر به این مراحل می‌پردازیم. ترتیب اجرای این سقف طبق قرار زیر است:

 1. زیرسازی: شبکه قوطی یا چهارتراش را روی پایه‌ها (جک)  قرار می‌دهند.
 2. چیدن قالب روی سقف: در این مرحله قالب‌ها را روی شبکه زیرسازی می‌گذارند تا ثابت شود.
 3. اجرای درجای میلگردها: پس از اجرای میلگرد تحتانی با اسپیسر بتن در جان تیرچه، شبکه فوقانی میلگردها اجرا شده و با سنجاقی میلگرد تحتانی را به شبکه فوقانی وصل می‌کنند.
 4. بتن‌ریزی: این مرحله مطابق با ضوابط اجرایی انجام می‌شود.
 5. برداشتن قالب‌ها: بعد از گذشت مدت زمان کافی پایه‌ها و قالب‌های وافل را برمی‌دارند‌.

قالب گیری سقف وافل

آیا می‌دانید سقف وافل چیست؟ و قالب‌گیری آن چگونه انجام می‌شود؟

سقف وافل یا سقف مشبک از سازه‌های ساختمانی محسوب می‌شود که از آن برای ساخت ساختمان‌های با دهانه بلند تا ۱۲ متر استفاده می‌کنند. در ساخت این سقف‌ها اغلب از قالب‌های از جنس پلاستیک در اندازه‌های مختلف بهره می‌برند. ما در مطلب امروز قصد داریم در مورد قالب‌گیری سقف وافل اطلاعاتی ارائه کنیم. اگر به موضوع امروز علاقمند هستید این مطلب را از دست ندهید.

انواع قالب سقف وافل

در صنعت قالب سقف وافل در دو نوع تولید می‌شود که عبارتند از:

قالب وافل یک طرفه

قالب وافل یکطرفه، قالبی است که اجرای آن شبیه تیرچه بلوک بوده ولی قالب قابل جدا شدن پس از انجام بتن‌ریزی است. این قالب‌ها در عین حال که بتن کمتری استفاده می‌کنند عمر طولانی داشته و هزینه‌های اجرایی کمتری هم در بردارند. این قالب‌ها امروزه جای تیرچه بلوک‌ها را تا حد زیادی گرفته‌اند.

قالب وافل دو طرفه

شکل این قالب‌ها مربع بوده و برای نقشه ‌هایی که دهانه‌های بزرگی دارند مناسب است زیرا اجرای آن برای طرح‌های با دهانه‌های بزرگ به زمان و هزینه کمتری نیاز دارد‌. این قالب‌ها برعکس نوع یک‌طرفه، بار را از دو طرف به‌صورت عمود برهم منتقل می‌کنند.

نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل

قالب گیری سقف وافل چگونه انجام می شود؟

قالب وافل یکی از وسایلی است که برای ساخت سقف وافل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قالب‌های وافل از موادی همچون چوب، پلاستیک، فلز یا ترکیب این مواد به دست می‌آید.

قالب‌گیری سقف وافل به این ترتیب است که ابتدا باید طراحی و چیدمان لازم قالب وافل برای سقف مورد نظر انجام شود. بعد از اینکه بتن را روی این قالب ها ریختند ، این بتن‌ها را صاف و مسطح می‌کنند بعد از اینکه بتن به مقاومت لازم رسید  ، قالب بتن را از سطح سقف برمی‌دارند.

 

قبل از برداشتن قالب چه اقداماتی باید انجام داد؟

برای اینکه کیفیت قالب‌گیری مناسب باشد نیاز است مهندس مجرب و متخصصی به روند قالب‌گیری نظارت داشته باشد‌. گاهی تکنسین مسئول صلاح می‌داند از جک‌های ایمنی استفاده کند تا از بروز هر مشکلی بعد از برداشتن قالب جلوگیری کند.

به این ترتیب که بعد از گذشت زمان معین و بعد از سفت شدن بتن لازم است جک‌های ایمنی در دو طرف قالب نصب شده و بعد قالب را از بتن جدا کنند. اینجاست که سقف بتنی به خاطر وزن سبک خود و بدون اینکه با مشکلی مواجه شود پایدار می‌ماند.

 

طریقه جدا کردن قالب از سقف وافل

برداشتن قالب‌های سقف وافل باید با دقت و احتیاط انجام شود تا بتوانید بدون اینکه آسیبی به آنها برسد جدا کنید.

برای جدا کردن قالب از سقف باید از چهار طرف قالب‌ها شروع کنید. برای جدا کردن آنها از به کار بردن اشیای نوک تیز بپرهیزید. چرا که هر شی تیزی ممکن است به قالب‌ها آسیب بزند‌ و احتمال ترک خوردن آنها را افزایش دهد.

همچنین باید از پرتاب کردن آنها از ارتفاع خودداری شود تا صدمه ای به آنها وارد نشود. اگر قالب‌های سقف وافل به‌صورت سالم جدا شوند برای پیمانکاران پروژه سود زیادی دارد؛ چرا که می‌توانند چندین بار از آنها استفاده کنند و در هزینه‌های آنها صرفه‌جویی می‌شود‌.

نکاتی برای برداشتن قالب های وافل

برداشتن قالب سقف وافل در زمان خاص و تحت شرایط خاصی انجام می‌شود. یعنی زمانی می‌توان قالب را حذف کرد که سقف وافل قادر به تحمل تنش‌های موثر باشد و شکل آن نباید بیشتر از تغییر شکل‌های تعیین شده تغییر کند. نکات دیگری که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 

 • زمان انجام بتن‌ریزی نباید قبل از اطمینان از مستحکم بودن زیرسازی و اطمینان از روش درست چیدمان قالب ها روی شبکه زیر سازی سقف وافل انجام شود ، تا قالبها بتواند وزن و بارهای خود را تحمل کند.

 

 • عمل برداشتن قالب و باز شدن زیرسازی باید طبق مراحل مربوطه و بدون وارد شدن نیروی اضافی صورت گیرد تا بارهای ناگهانی، قالب سقف وافل را تحت تأثیر قرار ندهد و آسیبی به بتن وارد نشود.

 

 • برای اینکه قالب‌های وافل را بردارید اول باید اقدام به باز کردن زیرسازی سقف یعنی جک ها و پایه‌ها و پروفیل‌های زیر سقف کنید.

 

 • تا زمان رسیدن مقاومت بتن سقف وافل به اندازه کافی، باید جک‌ها را زیر سقف وافل قرار دهید تا تغییر شکل پیدا نکنند.

 

 • برای فاصله‌های بیشتر از سه متر و کنسول‌ها باید از پایه ایمنی استفاده شود.‌

 

 • بهتر است همیشه قرارگیری پایه‌های ایمنی در دو طبقه پشت سر هم و روی هم باشد. وقتی که بتن طبقه بالایی از استحکام کافی برخوردار شود، می‌توان پایه‌های ایمنی را برداشت.

 

 • پایه‌های ایمنی در سقف وافل را از وسط دهانه تا تکیه‌گاه و روی کنسول‌ها از بیرون به طرف تکیه‌گاه بر می‌دارند.

 

اقداماتی که باید پس از برداشتن قالب انجام دهید

برای اینکه قالب‌ها بعد از استفاده هم تا پروژه‌های دیگر سالم بمانند و بتوان بار دیگر از آنها استفاده کرد لازم است به نکاتی توجه شود. از جمله:

 • بعد از هر بار استفاده از قالب، سطح قالب و داخل قالب را از بتن باقی‌مانده تمیز کنید. برای این کار احتیاط کنید تا آسیبی به قالب نرسد.
 • قالب‌ها را به تعداد زیاد روی هم و روی سطوح نامنظم قرار ندهید و آنها را وارونه و ناهموار روی هم نگذارید.
 • قالب‌ها را در زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

سخن پایانی

سقف وافل امروزه بیشتر برای ساختمان‌های بادهانه زیاد کاربرد دارد. برای این سقف از قالب‌های مخصوص یک‌طرفه یا دوطرفه استفاده می‌شود. ما در این مطلب در مورد نحوه اجرا و قالب‌گیری سقف وافل صحبت کردیم. اگر با سوال یا ابهامی در این زمینه روبرو هستید با کارشناسان ارتباط بگیرید تا پاسخگوی سوالات شما باشند.

قالب گیری سقف وافل | مراحل اجرای سقف وافل چگونه است

پست مرتبط

Enter your keyword