قالب وافل | قالب وافل چیست | قیمت قالب وافل

قالب وافل | قالب وافل چیست | قیمت قالب وافل

قالب وافل | قالب وافل چیست | قیمت قالب وافل

قالب وافل | قالب وافل چیست | قیمت قالب وافل

قالب وافل

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف صنعت، هر لحظه تغییرات قابل توجهی در زندگی روزمره انسان ها در حال رخ دادن است.

ظاهر ساختمان های بلند و انواع سازه های تجاری و صنعتی که هر روز در گوشه و کنار جهان دیده می شود، ثابت می کند که روحیه خلاق و خستگی ناپذیر انسان برای کسب زیبایی و آسایش و ایجاد رفاه لحظه ای استراحت نمی کند. و کیفیت برتر در ساخت و ساز تنها به دلیل ایجاد محیطی زیبا در ساختمان ها نیست.

برعکس ایجاد آسایش و تضمین امنیت جانی اکثریت مردم در هنگام حوادث غیر مترقبه را باید یکی از اهداف بزرگ این خلاقیت های مهندسی عمران دانست.

 

قالب وافل چیست و چه کاربردی دارد؟

قالب وافل مهمترین ابزار برای راه اندازی سقف وافل است که می توان آن را زیر بنای سقف وافل دانست. این قالب ها از پلاستیک درست میشوند و دارای ابعاد و اشکال خاصی هستند. این قالب برای حذف بتن ناکارآمد در دال های بتنی استفاده می شود.

حالا این قسمت ناکارآمد چیست؟

بتن ناکارآمد بخشی از دال بتنی است که تحت فشار و بدون کشش هست و از طرفی هیچ عنصر کششی از جمله میلگردهای تقویت کننده وجود ندارد. با حذف این قسمت اضافی و بی اثر، سازه سبک میشود و از طرفی در کاهش جذب انرژی لرزه ای بسیار موثر است. علاوه بر این، حذف آن نیز ارزان است.

حذف این نوع بتن نیاز به چندین ایده دارد که در ده سال گذشته بیان شد. اما تنها برخی از آنها مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از قالب وافل یکی از محبوب ترین روش های استفاده از قالب های پلی پروپیلن است. این قالب ها یک ویژگی مثبت دیگر نیز دارند و آن این است که می توانید چندین بار از آنها استفاده کنید.

همانطور که ممکن است حدس بزنید، نام وافل و سقف وافل از دسر و وافل به همین نام گرفتند، که به معنای وافل با طرح پنجره است که برای مشبک کاری و موزاییک های پنجره ای شکل استفاده می شود.

 

انواع قالب وافل از نظر کارایی

این مدل قالب نقش مهمی در اجرای سقف وافل دارد و ابعاد و شکل عملکرد آن را تعیین می کند.این قالب با توجه به کاربرد آن به قالب های وافل یکطرفه و دو طرفه تقسیم می شود.

قالب وافل | قالب وافل چیست | قیمت قالب وافل

قالب وافل | قالب وافل چیست | قیمت قالب وافل

قالب های وافل یک طرفه

از قالب های یک طرفه برای ساخت سقف هایی با دهانه های کوتاه تر استفاده می شود. وظیفه آن این است که بار مرده و زنده را در یک جهت حرکت دهد. خود قالب یک تیر تشکیل می دهد.

جهت خواندن مقاله کامل سقف وافل یکطرفه اینجا کلیک کنید.

ابعاد قالب وافل یک طرفه

قالب های یک طرفه از قطعات پلاستیکی u شکل تشکیل شده است که با قطعات نهایی در محل اجرا به وسیله بست مخصوص به یکدیگر متصل می شوند. این اتصال باعث تشکیل یک مکعب مستطیل می شود.

این شکل به طور کلی فاصله مرکز تا مرکز 60 تا 70 سانتی متر را فراهم می کند. از عمق 25 تا 30 سانتی متر  موجود است.

قیمت قالب وافل یک طرفه

قیمت این مدل با توجه به جزئیات اجرایی متفاوت است. هزینه سقف با این قالب ها به ازای هر متر مربع محاسبه می شود و عواملی مانند اندازه قالب، کیفیت قالب بر آن تاثیر می گذارد.

 

قالب وافل دو طرفه

از این قالب ها در اجرای سقف دو طرفه دهانه های بزرگ استفاده می شود و باعث انتقال بار در دو جهت می شود یعنی بار زنده و مرده سقف به تمامی تیرهای اطراف هر فنر سقف منتقل می شود. این قالب بر خلاف قالب یک طرفه توسط بست به قالب های مجاور متصل نمی شود.

جهت خواندن مقاله کامل سقف وافل دوطرفه اینجا کلیک کنید.

 

ابعاد قالب وافل دو طرفه

این قالب دارای قطعات پلی پروپیلن سبک وزن است که به شکل نیم مکعب طراحی شده اند. در برخی از محصولات ما این قطعات دارای سوراخ هایی برای اتصال قالب های مجاور هستند. حمل و نقل این قالب ها به دلیل ابعادشان آسان است و برای بازشوهای بزرگ بسیار مناسب هستند. معمولا این مدل ها در اندازه های مختلف از 60*60 تا 90*90 ارائه می شوند.

 

قیمت قالب وافل دو طرفه

با توجه به تعداد، نوع و جنس قالب ها، ارتفاع قالب، قیمت این قالب ها متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 

 ویژگی های قالب های وافل

امروزه سقف مشبک به دلایل اقتصادی و فنی کاربردهای زیادی دارد زیرا از نظر اقتصادی و فنی بسیار مناسب و به صرفه است. مهم ترین قسمت در ساخت سقف وافل، اتو وافل است. شرکت های مختلف وافل ساز ارائه می دهند، بنابراین این سازندگان تفاوت هایی با هم دارند.

 

ابعاد و هندسه قالب های وافل 

وافل ها در اندازه های مختلف تولید و عرضه می شوند. قالب های وافل قدیمی در ابعاد افقی و کنار هم به ابعاد 75*75 سانتی متر و در ارتفاع های مختلف موجود می باشد. انتخاب 75 سانتی متر برای فاصله محور به محور تیرهای متعامد شکل گرفته بر اساس رعایت الزامات مقرراتی و توجه به پارامترهای زیبایی شناختی و سهولت اجرا و همچنین امکان اجرای سقف مشبک بهینه تر است.

 

قالب های وافل آنتیک بریج در ارتفاع های مختلف طراحی میشوند تا در دهانه های مختلف قرار بگیرند. به عنوان مثال، بازشوهای بلندتر سقف نیاز به ضخامت بیشتری دارند، بنابراین وافل ساز بهتر می تواند بالا بردن سقف و لرزش را کنترل کند.

 

مقاومت در قالب وافل

یکی از مهم ترین مشکلات موجود در وافل سازهای تجاری، ضعف قوت آنها است. این نقاط ضعف باعث بروز مشکلاتی از قبیل: شکست زودرس، تاب برداشتن و افزایش نقاط پرت در قالب ها می شود.

در طبیعت صدف های کفزی طوری طراحی میشوند که با توجه به شرایط کشور و مشکلات موجود بیشترین مقاومت را در برابر بار و فشار را دارند. این مدل ها تحت آزمایش های مختلفی از جمله دوام و پایداری قرار می گیرند. آنها در برابر بارها، سقوط از ارتفاع و همچنین ضربه مقاومت کرده و نتایج قابل قبولی به دست آوردند.

 

بدون نیاز به مونتاژ در محل

برخی از قالب ها باید در محل استفاده و در کارگاه با استفاده از پیچ و مهره مونتاژ شوند. این ویژگی باعث میشود در دهانه ها با ابعاد متفاوت قابل استفاده باشند .

 

جداسازی آسان قالب وافل از بتن

طراحی هندسی و جنس این قالب ها به طوری است که بدون چسبیدن به بتن به راحتی از آن جدا می شوند. همچنین به دلیل صیقلی بودن این فرم ها، سطح بتن برای استفاده به عنوان یک عنصر قابل مشاهده مناسب است.

 

یکی دیگر از مزیت های مهم سقف های وافل این است که می توان بازشوهایی در تیرها برای عبور تاسیسات از ضخامت سقف ایجاد کرد. برای این کار می توانید از لوله پلیکا یا فوم استفاده کنید. این قالب ها دارای نشیمنگاه هایی بر روی دیوارها هستند که برای تنظیم و تثبیت عنصر ایجاد کننده دهانه جانبی ضروری است.

 

قالب وافل | قالب وافل چیست | قیمت قالب وافل

قالب وافل | قالب وافل چیست | قیمت قالب وافل

سخن نهایی

مهمترین دلیل استفاده از قالب وافل، استفاده حداکثری از فضای ساختمان است. قالب وافل به ما اجازه می دهد تا از دهانه های بزرگ استفاده کنیم.

ممکن است به نظر برسد که عمر طولانی تر سقف وافل به معنای خرج کردن بیشتر است. اما با اندکی توجه به سود و تحلیل هزینه و فایده پروژه، سودآوری استفاده از قالب وافل در ساختمان بر همگان مشهود خواهد بود.

این مدل‌ها با توجه به بازخرید مدل‌ها، بلافاصله پس از تکمیل اسکلت، نیمی از هزینه اصلی خود را برمی‌گردانند. در پایان کار با توجه به افزایش فضای پارکینگ بین ستونها و به عنوان مثال افزایش تعداد پارکینگ های ساختمان، سودآوری استفاده از قالب و سقف مشبک قدردانی می شود.

قالب وافل | قالب وافل چیست | قیمت قالب وافل

 

 

 

پست مرتبط

Enter your keyword