سقف وافل بهتر است یا تیرچه | معرفی کامل سقف وافل 

سقف وافل بهتر است یا تیرچه | معرفی کامل سقف وافل 

سقف وافل بهتر است یا تیرچه | معرفی کامل سقف وافل 

معرفی کامل سقف وافل 

سقف وافل بهتر است یا تیرچه | معرفی کامل سقف وافل

سقف وافل که از رایج ترین و همچنین مناسب ترین سقف ها به شمار می رود. در نتیجه این سازه به سبب عملکرد و سبکی در نصب و کاهش بتن مرده  بیشتر استفاده می شود. همچنین این سقف به خاطر وزن کم و موارد دیگری که دارد در جاهایی مانند ایستگاه های اتوبوس، نمایشگاه ها، فرودگاه ها بیشترین استفاده را دارند.

این دال ها را طبق شکل سقف مربعی یا مستطیلی و همچنین عملکرد  این سقف به دو صورت یکطرفه یا دو طرفه تقسیم می شوند. در قسمت بعد به این دو مورد اشاره خواهیم کرد.

برای خواندن مقاله هزینه اجرای سقف وافل در سال 1402 اینجا کلیک کنید.

 

سقف وافل بهتر است یا تیرچه

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که می خواهید سقف ساختمان خود را بسازید اما در انتخاب  آن مانده اید؟

که آیا سقف وافل بهتر است یا تیرچه؟

برای شناخت بیشتر هر دو سازه و انتخاب هر یک بر اساس نیاز خود از لحاظ هزینه، عملکرد، ویژگی آنها تا آخر مقاله با ما همراه باشید. تا کاربرد و ارتفاع و ظرفیت هر سقف را به شکل مختصر توضیح دهیم.

 

مقایسه کامل هر دو سازه سقف وافل و تیرچه

 همانطور که می دانید سقف ها یا دال ها دارای انواع مختلفی هستند که شما با شناخت هر کدام ازآنها طبق نیاز خود گزینه مناسب را انتخاب می کنید.

در این صورت شما قادرید با در لحاظ گرفتن قیمت و روش اجرا و همچنین شرایط خاص یک سقف تصمیم نهایی خود را بگیرید.

بنابر این ما در این مطلب سعی داریم به تفاوت ها و شباهت های هر دو سازه که امروز از رایج ترین سقف ها در ساختمان سازی هستند و کاربرد زیادی دارند بپردازیم. در نتیجه طبق شباهت و تفاوت هر دو دال به یک توضیح کلی و جامع خواهیم پرداخت.

 

 سقف وافل یکطرفه

این سقف وافل که بصورت یکطرفه است دارای شکلی مستطیلی میباشد این سقف در دهانه های کوتاه تر با  شرایط تکیه گاهی مناسب استفاده می شود. بنابراین استفاده از سقف یکطرفه در کاهش مقدار مصرف میلگرد در سقف وافل کاربرد زیادی دارد. درنتیجه این سقف در مقایسه با تیرچه به صرفه تر است.

برای خواندن مقاله کامل سقف وافل یکطرفه اینجا کلیک کنید.

 

سقف وافل دوطرفه

این سقف دارای شکلی مربعی یا به اصطلاح قابلمه ای است این سقف به سبب نصب میلگرد ها به صورت عمود نسبت به سقف یکطرفه هزینه زیاد دارد. اما در مقایسه کلی دارای استحکام و مقاومت بیشتری است.

سقف وافل بهتر است یا تیرچه | معرفی کامل سقف وافل 

سقف وافل بهتر است یا تیرچه | معرفی کامل سقف وافل

 

برای خواندن مقاله کامل سقف وافل دوطرفه اینجا کلیک کنید.

کامل ترین مزایای سقف وافل

غیر ماندگار بودن قالب های وافل وامکان جدا شدن  قالب از بتن بعد از بتن ریزی از بهترین مزیت این سقف به شمار می رود. همچنین بازیافت این قالب ها  هنگامی که عمر آن تمام میشود امکان پذیر است. که آن را بصورت مجدد بازیافت کنیم.

درنتیجه که محبوبیت و مرغوب بودن این سقف به این خاطر است که میتوان این بلوک ها را از سازه جدا کرد و با همراه داشتن سبکی و کاهش وزن در ساختمان و مقاوم بودن در برابر زلزله است.

استفاده از تیرچه بلوک سبب ایجاد مشکلات بسیاری از جمله امنیت کارمندان ونکات فنی و همچنین شکسته شدن یونولیت می شود. سقف وافل دارای کیفیت زیاد است و به شکل حرفه ای اجرا می شود. به همین خاطر مقاومت بالایی نسبت به تیرچه دارد.

 

معرفی سقف تیرچه

این سقف به صورت قدیمی و سنتی بوده که بلوک های سیمانی یا بلوک های یونولیت در آن استفاده می شود.

سقف تیرچه که در زمان های قدیم ازآن استفاده می کردند به صورت ساده و ابتدایی است. این سقف اکثر در سازه های بتنی و همچنین سازه های فولادی استفاده می شود. در این سقف علاوه بر بتن از میلگرد هم استفاده میگردد.

 

 مزایای سقف تیرچه 

از مهم ترین مزیت این سقف اجرای ساده آن است. این سقف بدون نیاز به متخصصان اجرا می شود که درنتیجه این سقف نسبت به سقف وافل نیاز به قالب یا آرماتوربندی ندارد و توسط افراد ساده انجام می گیرد.

سقف تیرچه که توسط افراد عادی انجام می شود سرعت نصب آن بالا است زیرا این سقف با بلوک های از قبل ساخته شده اجرا میشود و هیچ لزومی به متخصصان یا افراد باتجربه برای نصب آن ندارد.

 

تفاوت کلی : سقف وافل بهتر است یا تیرچه

تفاوت کلی که در بین سقف وافل بهتر است یا تیرچه باید برخی از شرایط مختلف و متعدد را در نظر بگیرید.

تمامی این موارد به نوبه خود مهم بوده و باید به آن ها توجه و عمل کرد. تا در نهایت هنگام اجرای سازه با مشکلاتی روبرو نشوید. در این صورت و در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این موارد به شکل کلی و کامل آشنا کنیم.

 

عملکرد هر دو سازه

با بیان ساده می توان گفت که سقف تیرچه از قطعات بلوک ساخته می شود و ساختار یکطرفه دارد. که میلگرد ها به شکل دو ضلع و موازی هم قرار می دهند و از این روش بتن را به یک سمت هدایت می کنند. در نتیجه تیرچه را جایی که دهانه کوتاه  تر است انتقال می دهند.

سقف وافل به دو گروه یکطرفه و دوطرفه طبقه بندی می شود. در مدل سقف وافل یکطرفه که از نام آن هم مشخص است میلگرد ها در یک سمت قرار می گیرند به همین خاطر که در این سقف میلگرد های کمتر و به صرفه تر از سقف وافل دوطرفه میباشد. ولی در سقف وافل دوطرفه که درآن میلگردهای بیشتری نسبت به سقف وافل یکطرفه استفاده می شود ولی برای دهانه های بزرگ مقاومت خیلی بیشتری دارد و قابل استفاده است.

در تقسیم بندی سقف یکطرفه و دوطرفه که نوع یکطرفه دهانه آن کوتاه تر بوده، اما در نوع دوطرفه دهانه آن دو برابر سقف یکطرفه است که در نتیجه اجرای این دو سقف مشابه است.

اما سقف دوطرفه از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار بوده و صفحات میلگردهای آن به شکل عمود برهم و چهار زاویه را تشکیل می دهند و در مقایسه با سقف یکطرفه هزینه و مقاومت بیشتری دارد.

 

 کیفیت ساخت سقف ها 

ساخت سقف وافل به بتن و آرماتور نیاز است و تیرچه ها درجا اجرا می شود. به این سبب می توان برمراحل اجرای روند ساخت سقف و نقشه نگاهی کلی و کاملی داشت که در نتیجه این مورد باعث بیشتر شدن کیفیت ساخت و اجرای سقف وافل می شود.

در عین حال اجرای سقف تیرچه بلوک مستلزم آماده سازی بلوک ها و تیرچه های پیش ساخته است که متاسفانه روند تولید تیرچه ها قابل ردیابی نیست.

اگر کارگاه ها تولیدی تیرچه از بتن و آرماتور بی کیفیت استفاده کنند، کیفیت سقف نیز دچار مشکل می شود. همچنین ممکن است قسمت هایی از تیرچه دارای آرماتور نباشد و به هیچ وجه از این موضوع مطلع نشوید.

 

تفاوت دهانه سقف وافل و تیرچه

سقف وافل یک پانل مشبک با وزنی نسبتا سبکی است که اکثرا برای دهانه های بزرگ انتخاب می شوند‌.

در این دال ها (وافل دو طرفه) از میلگردهایی استفاده می شود که عمود بر هم هستند و علاوه بر افزایش استحکام، سقف هایی با دهانه های تا 17 متر نیز قابل اجرا هستند. به این ترتیب استفاده از فضای قابل استفاده افزایش می یابد و نیاز به ستون کاهش می یابد.

از آنجایی که تیرها در یک طرف سقف وافل یک طرفه قرار می گیرند، به دلیل وزن کم سقف می توان به دهانه های 7 تا 8 متری دست یافت. اما برای سقف های چوبی و کنده ای دهانه سقف بین 5 تا 6 متر خواهد بود. در صورت نیاز به دهانه طولانی تر، باید از وافل های دوطرفه استفاده شود.

 

تفاوت هزینه سقف وافل و تیرچه

اگرچه قیمت وافل ها بالاست اما استفاده مجدد در حدود ۵۰ بار هم امکان دارد و قابل بازیافت است، بنابراین در دراز مدت هزینه اجرای سقف وافل نسبت به قیمت تیرچه بلوک  کمتر است.

علاوه بر این، هنگام ساخت سقف تیرچه بلوک، باید بلوک های پیش ساخته را محکم کنید و هزینه ساخت و حمل و نقل آنها را بپردازید.

سقف وافل بهتر است یا تیرچه | معرفی کامل سقف وافل 

سقف وافل بهتر است یا تیرچه | معرفی کامل سقف وافل

جمع بندی

در روزهای قدیم مردم از سقف تیرچه استفاده می کردند و از موارد مناسب برای آپارتمان ها بود. ولی با شناخت سقف وافل و آشنایی با ویژگی ها و شرایط و هزینه سقف وافل بیشتر چشم گیر مردم بود. زیرا اکثر مردم همیشه به دنبال گزینه ای مناسب با شرایط ایده آل هستند. به دلیل این شرایط سقف وافل به عنوان پرمصرف ترین سقف در بازارهای امروز ایران شناخته می شود.

سقف وافل بهتر است یا تیرچه | معرفی کامل سقف وافل

پست مرتبط

Enter your keyword