نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل 

نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل 

نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل 

معرفی نمای سقف وافل 

نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل

بیشترین نمای زیبا در از انواع سقف وافل، سقف وافل دو طرفه است. که بنا به انتخاب حوزه معماری به شکل اکسپوز اجرا می‌شود زیرا این سقف دارای سطحی صاف، قالب‌های منظم، یک دست و کیفیت بالا می‌باشد. سقف برای مکان‌هایی مانند پارکینگ بیمارستان استخرها ساختمان‌های تجاری و اداری استفاده می‌کنند.

 

نمایی از سقف وافل 

سقف وافل به دلیل ویژگی‌های زیاد و هزینه کم دارای نمایی بسیار زیبا می‌باشد. بنا به دلایل فراوان نسبت به دیگر سقف‌ها از هزینه کمتری اجرا می‌شود و این مزیت سبب شده که  این سقف محبوبیت زیادی در میان مردم پیدا کند.

در یک نگاه می توان گفت که سقف وافل از جمله در سهولت اجرا و مصرف کمتر مصالح ساختمانی و استفاده از قالب‌های توخالی که بعد از اتمام سازه می‌توان این قالب‌ها را جدا نمود و قیمت بسیار بهینه‌تری دارند‌. نمای سقف وافل در ساختمان بعد از اتمام پروژه و طبق بررسی‌های معماری انجام می‌شود. در ادامه به طور کامل به نمایی از سقف وافل می‌پردازیم.

 

ایده هایی برای نمای سقف وافل 

اجرای سقف وافل در مکان‌های مختلف دارای قابلیت‌های زیادی است. که نسبت به دیگر سقف‌ها بسیار خاص و جذاب می‌باشد.

این سبک که در مقایسه با دیگر سبک‌ها متفاوت است و دارای روش‌های مختلفی برای تزیین و نما می‌باشد. که در ادامه به این روش‌ها اشاره خواهیم کرد:

 

 • یکی از ایده‌های خلاقانه استفاده از نورپردازی و قرار دادن لامپ‌ها با نورهای مختلف در سقف وافل که سبب زیبایی و جذابیت بیشتر در سقف می‌شود.
 • رنگ کردن مربع‌های ایجاد شده توسط قالب وافل که یک نمای زیبا و چشمگیری ایجاد می‌کند.
 • ایجاد طرح‌های مختلف با استفاده از گچبری در سقف وافل و همچنین اضافه کردن لامپ‌ها در طرح‌های گچ که می‌تواند سبب زیبای بیشتر سقف شود.
 • یک عامل دیگر ایجاد نور در مربع‌های رنگ شده، که در نتیجه این ایده می‌تواند سبب زیبایی بیش از حد در سقف گردد.

نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل

قوانین مورد نیاز برای طراحی نمای سقف وافل به شکل اکسپوز

همانطور که در قسمت بالا مطرح کردیم، اجرای سقف وافل طبق قوانین و شرایط لازم در نمای سقف وافل تاثیر زیادی دارد و همچنین در هزینه آن صرفه جویی می شود.

این سقف در مقایسه با دیگر سقف ها بسیار با کیفیت و کاربردی به شمار می رود. درنتیجه جهت رسیدن به نمایی زیبا و با کیفیت در ساختمان خود باید برخی از قوانین مورد نیاز برای اجرای سقف وافل را بررسی کرده، و در اختیار مخاطب قرار دهیم. به طور کلی با رعایت کردن این قوانین سقف وافل با نمای زیبایی اجرا می شود. که در ادامه به این چند نکته از قوانین و الزامات سقف وافل اشاره می کنیم:

نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل

 • یکی از این قوانین هنگام اجرای این دال به شکل اکسپوز نیاید از میلگرد آویز استفاده کرد. زیرا سقف حالت صاف و صیقلی خود را از دست می دهد. زمان طراحی سقف باید به این مورد توجه کنید که میلگرد از سقف بیرون نزند، تا نمای سقف وافل به شکل احسن و مرتب انجام شود.
 • برای ساخت سقف وافل باید از کارفرمایان با تجربه و با مهارت استفاده کنید. چون ساخت سقف وافل به توجه و دقت زیادی نیاز است، تا سقف به صورت منظم و یکپارچه طراحی شود.
 • استفاده از مصالح با کیفیت که از جمله آنها بتن در سقف وافل بسیار تاثیر دارد و باید بتن مصرفی در سقف سبک و پر سیمان باشد. چون هنگام ریختن بتن ذرات از هم جدا نشوند.
 • همه جزئیات لازم زمان اجرای سقف وافل مانند قرار دادن لامپ ها و لوله ها باید قبل از ریختن بتن مصرفی و قالب گیری برنامه ریزی شده و اعمال شود. زیرا بعد از اتمام سازه هیچ تغییری نمی توان انجام داد.

روش طراحی نمای سقف وافل به شکل اکسپوز 

برای اجرای سقف وافل به صورت اکسپوز، استفاده از قالب وافل است.

قالب وافل در اجرای سقف وافل و نظم و کیفیت بالای آن تاثیر بسزایی دارد. قالب های وافل انواع مختلفی دارند. که به نوبه خود قالب وافل قفل دار از همه قابل توجه تر است.

این قالب باعث بیشتر شدن نظم و کیفیت سقف وافل می شود. بنا به استفاده از این قالب نمای اکسپوز سقف شما به بهترین وجه اجرا می شود. در ادامه برخی از مشخصات فنی و شرایط استفاده از این قالب را در قسمت زیر شرح می دهیم:

 • این قالب دارای پایه یا پین هایی است که با استفاده از این پین ها قالب ها به شکل ثابت در کنار هم قرار می گیرند. که درنتیجه ثابت بودن این قالب ها به کیفیت و نظم بیشتر سقف اشاره می کند و نمای اکسپوز به بهترین شکل اجرا می شود.
 • زمان ریختن بتن توسط این قالب ها هیچ حرکت و بی نظمی مشاهده نمی شود و تا زمان خشک شدن بتن ثابت و محکم می مانند.
 • این قالب ها به شکل عمود و هم راستا در حین کار

 

اجرای نمای سقف وافل در آینده 

سقف وافل دارای مزایای زیادی است. یکی از این مزایا حفراتی که در خود سقف وجود دارد. با استفاده از این حفرات و شکل دادن آنها به صورت لوزی یا مثلثی یک نما در سقف وافل می توان اجرا کرد‌. البته بعضی از افراد این حفرات را با کناف یا پی وی سی پر می کنند.

بیشتر طراحان برای نما و تزیین سقف وافل از لامپ ها و نورپردازی در این حفرات استفاده می کنند. طراحان و مجریان در اکثر کشورها به نمای سقف وافل اهمیت بیشتری می دهند و از نور پردازی و شکل دادن حفرات سقف وافل و رنگ کردن آنها یک نمایی زیبا و جلوه گر به سقف ساختمان می دهند.

 

در نتیجه در ایران چون این سقف بیشتر در مکان هایی مانند استخرها، پارکینگ ها و ساختمان های تجاری استفاده می شود، یک نگاه جزئی به نمای آن می کنند. همچنین ارتفاع این سقف در این مکان ها بسیار بلند است و نگاه کمتری به نمای بالا می شود.

 

پنل پی وی سی در نمای سقف وافل 

در حفرات مربعی یا مستطیلی سقف وافل می توان از پنل های پی وی سی استفاده کرد. با استفاده از این پنل ها و رنگ کردن و نورپردازی آنها یک حالت مدرن و جذابی پدید می آید.

همانطور که می دانید این حفرات شاید برای برخی افراد کسل کننده و تکراری هستند. بنابراین شما طبق سلیقه خود می توانید رنگ های دلخواهتان و انواع چراغ ها از جمله آنها لامپ های ریلی بسیار مدرن و دکوراتیو هستند، استفاده کنید. به صورت کلی با نصب کردن لامپ هایی با رنگ های مختلف و گچ کاری این حفرات یک سایه تجملی و نور قوی به ساختمان می دهید. که هیچ هزینه زیادی برای نما ساختمان خود خرج نمی کنید.

 

اجرای نمای سقف وافل در نمایشگاه ها و سالن های تئاتر

اجرای سقف وافل در نمایشگاه ها و سالن های تئاتر به نمای بیشتری نیاز دارد و از لحاظ گچ بری و نورپردازی در حفرات مدام باید تغییراتی در آنها اعمال شود.

بنابراین قسمتی از حفرات را نورپردازی و رنگ می کنند، و قسمتی از آنها به صورت ساده و تاریک می گذارند. این حفرات تاریک به فضا یک سایه ای زیبا و مدرن به نمایشگاه یا سالن تئاتر می دهد.

نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل 

نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل

مزایای سقف وافل

 سقف وافل به دلیل استحکام و پایداری بالا و سرعت اجرا می تواند در ساختمان هایی با سازه های فلزی و بتنی بالا تا حداکثر دهانه بیش از ۱۲ متر استفاده شود و به دلیل استفاده حداکثری از محیط، استفاده از بتن کمتر شده و در قیمت ها صرفه جویی می گردد.

یکی دیگر از مزایای آن سرعت بالا است که صنعت ساختمان را به کار انداخته است. امروزه سقف وافل در بسیاری از ساختمان های بزرگ و بلند استفاده می شود.

به عنوان مثال در سالن ها، فرودگاه ها، مجتمع ها و … یکی از دلایل استفاده از این نوع سقف در این فضاها، وزن سبک ستون های پرحجم است که باعث افزایش فضا می شود. که نیازی به اجرای سقف کاذب نیست.

این سقف به دلیل انعطاف پذیری بالا می تواند با بتن، چوب و فولاد درست شود. اما باید به خاطر داشت که بتن برای ساختمان هایی که مقاومت بالایی دارند مانند (فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و …) مناسب تر است.

اما چوب برای ساختمان هایی که به استحکام زیادی نیاز ندارند، به عنوان مثال (سقف های گاراژ یا تزئینی و غیره) مناسب تر است.

به دلیل شکل کاسه ای فرم، بیشترین صرفه جویی در مواد می شود که باعث کاهش وزن کلی سقف نسبت به روش های دیگر می شود و در برابر خم شدن ناگهانی و کاهش لرزش های ناگهانی استحکام بیشتری ایجاد می کند.

به دلیل عدم استفاده از آرماتورهای تقویتی، سرعت اجرا بالاست که باعث صرفه جویی در زمان و نیروهای متخصص برای اجرا می شود، از آنجایی که اجرا آسانتر است، باعث صرفه جویی در نیروی انسانی نیز می شود که همین طور است. مورد این سقف توجه بسیاری از سازندگان را به خود جلب کرده است.

 

سخن نهایی 

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که با دنبال نمای سقف وافل خود باشید ما در این مقاله به تزئینات و نمای کامل سقف وافل که با استفاده از روش مختلف و ساده مطرح کردیم.

نمایی از سقف وافل | ایده هایی برای نمای سقف وافل

پست مرتبط

Enter your keyword