گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد

منظور از گچ بری سقف با وافل

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد

وقتی از گچ بری سقف وافل می شنوید، امکان دارد فکر کنید که هدف آن پوشاندن سقف وافل با یک قسمت نسبتا نازک گچ می باشد، اما این تصور کاملی نیست.

در واقع می توانید با الهام گرفتن از اشکال هندسی، ترکیب بندی گل ها، طرح های سنتی و غیره، ذوق هنری خود را بروز دهید.

از گچ درست میشود و زیبایی منحصر به فردی را برای سازه ایجاد می کند. اگرچه این مورد ضروری نیست و این سقف در ساده ترین حالت ممکن به اندازه کافی زیبا است، اما ممکن است مالک بخواهد با گچ بری سقف وافل سازه جلوه مجلل تری را به نمایش بگذارد.

البته روش بهتری هم وجود دارد که استفاده کردن از کناف است. کناف با توجه به آمادگی و توانایی برش به انواع مورد نظر، دست طراحان و معماران را آماده انجام هر گونه طراحی و دکوراسیون گذاشته است. البته در گزینش سبک دکوراسیون و گچ بری سقف وافل باید هزینه اجرا به همراه زمان ساخت سازه را در نظر گرفت. ضمناً کناف سریعتر از سایر روش ها انجام می شود اما همه چیز باید دقیق انجام شود تا هزینه های اضافی برای پروژه متحمل نشود.

برای خواندن مقاله سقف وافل چیست و چه کاربردی دارد اینجا کلیک کنید.

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد

این دال ها یکی از پرکاربردترین تجهیزات و عوامل مورد نیاز جهت اجرا و ساخت هستند. با استفاده کردن از این سقف وافل می توانید ساختمان نسبتا سبک و با امنیت بیشتر ایجاد کنید. با به کارگیری این مدل سقف از خطرات زلزله پیشگیری می کند. در این مقاله هر چیزی را که باید در مورد گچ کاری استفاده میشود در سقف وافل بدانید را توضیح خواهیم داد.

 

معرفی سقف وافل 

سقف وافل نوعی سقف بتنی می باشد که ظاهری بسیار شیک و مدرن دارد. اجرای این سقف ها از نظر اقتصادی خیلی مقرون به صرفه بوده و از نظر فنی در شرایط مطلوبی قرار دارند.

این سقف ها با استفاده از قالب های مخصوص طراحی می شوند که وزن نهایی سقف را کاهش می دهد. تولید و استفاده از قالب سقف وافل باعث افزایش سرعت ساخت سقف می شود و اشکال هندسی ایجاد شده بر روی سقف با استفاده از این دستگاه بسیار ساده و یک دست می باشد.

این سقف ها از دیرباز توسط آمریکا و اروپا ساخته شده اند و امروزه استفاده از این مدل گچبری در بسیاری از کشورها رواج یافته است.

 

گچ کاری سقف وافل

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد، گچ کاری سقف وافل نیاز به تخصص و تجربه زیادی دارد. کمی بی احتیاطی در انجام این مورد می تواند ظاهر سقف را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و یکنواختی آن را از بین ببرد.

جهت ساخت این سقف استفاده کردن از گچ خوب مهم است که می تواند در سادگی کار تاثیر زیادی داشته باشد. گچکار باید قبل از اجرای و ساخت سقف وافل، طرح دلخواه را روی کاغذ بیابد و با انجام راه های خاصی آن را روی سقف پیاده کند.

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد

پارامترهای گچ وافل سقف چیست؟

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد، از آنجایی که گچ سقف وافل با گچ عادی تفاوت بیشتری دارد، در انجام این مورد باید به یک موارد مهمی دقت کنید. همچنین به کیفیت بتن مورد استفاده در گچ کاری سقف وافل توجه کنید.

کیفیت مواد اولیه مصرفی بسیار مهم است و استفاده از بتن بی کیفیت می تواند مشکلاتی مانند ایجاد حباب روی سطح کار و طولانی شدن زمان گیرش گچ را ایجاد کند. انتخاب بتن بی کیفیت مقاومت آن را کاهش می دهد و باعث ریزش سقف و آسیب رساندن به افراد می شود.

 

 • هنگام گچ کاری سقف وافل به تزئین سقف وافل دقت کنید

اگر قصد استفاده از وسایل تزیینی در سقف را دارید، باید محل آنها را در بخش های مختلف سقف مشخص کنید و با دقت به چیدمان خاصی که مد نظر دارید، این وسایل را روی سقف قرار دهید.

توجه به تناسب رنگ و سبک سقف با تزئینات به کار رفته بسیار مهم است و به طور مستقیم بر زیبایی نهایی پروژه تاثیر می گذارد. خرید قالب وافل باید مطابق با تزیینات مورد نظر انجام شود تا به نتیجه مطلوب کمک کند.

 

 • به تیرهای سقف توجه کنید

بهتر است قبل از اجرای عملیات و ساخت سقف وافل، موقعیت دقیق تیرهای سقف مشخص شود تا این تیرها در نقاط کور طرح قرار گیرند و به ترتیب سقف طراحی سقف تاثیری نداشته باشند.

 

زیباسازی سازه با گچ بری سقف وافل

سقف وافل در شکل طراحی کامل و حرفه ای نمایان می شود و لزوماً نیازی به وصله ندارد.

درنتیجه با دقت به اهمیتی که برای فضای درونی دارد، مخصوصاً در مراکز تجاری بزرگ، گچ کاری با استفاده از روش هایی مثل اختلاط سقف وافل و کناف مورد توجه قرار می گیرد.

تا حد امکان باید سعی کنید آن را به بهترین روش اجرا کنید تا مربع های توخالی نمای وافل را به منظره ای زیبا و دلنشین تبدیل کنید. این امر علاوه بر نورپردازی زیبا و حرفه ای و همچنین کیفیت ارائه سقف را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد.

یکی دیگر از موارد گچ کاری سقف وافل، آمادگی برای نورپردازی می باشد.

بدیهی است استفاده کردن از نور در محیط خاکستری و خنثی در مقایسه با فضای سفید و گچ بری شده جلوه ای کاملا متفاوت خواهد داشت. حال اگر مالک اصرار به استفاده از چراغ هایی با رنگ های مختلف در نورپردازی داشته باشد، ضرورت گچ کاری سقف وافل بیشتر می شود.

در یک محیط خنثی مانند سقف پارکینگ، استخر و … به نمای داخلی توجه چندانی نمی شود، معمولاً در معرض دید قرار می گیرد و گچ کاری خاصی روی آن انجام نمی شود. این امر در صورتی اتفاق می افتد که کیفیت طراحی و اجرای تمامی قسمت های سقف وافل ایده آل باشد و در غیر این صورت نمایان شدن سقف باعث آسیب به فضای داخلی می شود.

 

 • سقف کاذب کناف

از انواع دال کاذب مدرن که در بین ایرانیان طرفداران زیادی دارد می توان به دال کاذب کناف اشاره کرد. این سقف بر خلاف سقف های کاذب خرگوشی بدون آلودگی و بدون کار نصب کثیف است، نصب آن بسیار آسان است. از این نوع سقف کاذب می توان برای ساخت و سازهای در حال ساخت و بازسازی یا نوسازی استفاده کرد.

برای نصب سقف کناف اول لوله های گالوانیزه با پیچ و مهره به دال متصل می شوند. سپس گچ تخته های پیش ساخته با پیچ به لوله گالوانیزه اتصال  می دهند. در آخر، پیچ ها با یک گچ کوتاه پوشانده می شوند. به این مدل سقف کاذب، سقف مستقل نیز میگویند.

 

 • سقف رابیتس

رابیتس یکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین انواع سقف کاذب در دکوراسیون ایرانی است. این نوع سقف از نظر ظاهری شباهت زیادی به سقف کاذب کناف دارد اما تکنیک نصب آن با کناف بسیار متفاوت است. سقف کاذب رابیتس اغلب در مرحله نجاری ساختمان اجرا می شود و نمی توان آن را گزینه مناسبی برای مرحله اتمام ساخت و ساز و یا بازسازی سازه دانست.

برای نصب این مدل سقف ابتدا طرف دیگر به پشت بام جوش و سپس فویل های رابیتسی به میلگرد جوش میدهند. پس از پایان این مرحله، کار تیم جوش تمام میشود و کار تیم گچ کاری سقف وافل شروع می شود. گچ کار با تجربه خود روی رابیتس گچ می کشد و در نهایت با ابزار گچبری به شکل دلخواه در می آورد.

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد

شرایط لازم برای گچ کاری سقف وافل

گچ کاری سقف وافل به چه صورت انجام میگیرد، اگر قصد تزیین سقف وافل را دارید، لازم است در ابتدای طراحی و بهره برداری از سقف وافل به دقت کنترل کنید که سقف کاملا یکپارچه، منظم و بدون نقص و انحراف باشد. در صورت رعایت نکردن ضوابط اداری و تغییر شکل فرم ها، روند تزیین و پوشش سقف طبق انتظارات پیش نمی رود.

در نتیجه تاثیر مستقیم کیفیت ساخت بتن بر کیفیت گچ کاری دارد. به صورت مثال اگر بتن موجود کیفیت مورد نظر را دارا باشد و به مرور زمان سطوح سقف صافی خود را از دست میشود و یکنواخت شود، کار تزیین سقف گرانتر و طولانی تر می شود.

هر قصدی که جهت گچ کاری دال وافل و تزیین آن برده می شود باید قبل از طراحی به صورت کامل نهایی شود. مثلا مسیر و محل لوله ها، محل لامپ ها و … باید از قبل تعیین شود زیرا دیگر چنین تغییراتی در سقف ممکن نیست.

اغلب استفاده از تیرهای آویزان ظاهر یکپارچه سقف را از بین می برد، در حین اجرا باید اقداماتی انجام شود که برآمدگی قابل توجهی در سقف ایجاد نشود. با توجه به نکات قبل، یکنواخت مقاطع متنوع سقف وافل نباید از میان برود و بستری برای گچ کاری و نورپردازی سقف وافل مهیا شود.

 

مزایای سقف وافل

در اینجا به برخی از مزایای بسیاری از سقف های وافل می پردازیم.

 • انواع بلوک ها و تیرها را حذف می کند.
 • تمامی مراحل ساخت تیر، حمل و نقل، ذخیره سازی و انتقال به طبقات دیگر حذف و در هزینه ها صرفه جویی می شود.
 • قابل استفاده در انواع میله های بتنی و فلزی.
 • مصرف بتن و آرماتور را کاهش می دهد و در نتیجه وزن سقف را نسبت به سایر سقف های موجود و سنتی کاهش می دهد.
 • سبک است و زیرساختی سبک و ساده ایجاد می کند که علاوه بر هزینه کم، اجرای آن نیز آسان تر است.
 • سقف را می توان به آسانی به صورت تخته های یک طرفه و دو طرفه درک کرد.
 • مطابق با مقررات معتبر ایران و جهان است.
 • یکی از بهترین و اقتصادی ترین و همچنین زیباترین روش های اجرای صنعتی سقف وافل می باشد.
 • به دلیل ناپایداری شکل و بازیافت، سازگار زیادی با محیط زیست خواهد داشت.
 • به آسانی با آب تمیز می شود.
 • میزان بتن مصرفی در این روش بسیار کمتر از دالهای دیگر است.

 

سخن نهایی 

سقف وافل با سقف معمولی متفاوت است. و اجرای آنها لازم به عملیات طراحی فنی دارد. و به ندرت پیش می آید که گچ کاری ساده سقف وافل بسازد.

فرم های استفاده شده برای این سقف ها دارای مدل های مختلفی می باشد. و استفاده از آنها نظمی را در طراحی سقف ایجاد می کند. و این نظم زیبایی فوق العاده ای ایجاد می کند.

مواد مورد استفاده در ساخت سقف وافل نیز با مواد مورد نیاز برای گچ کاری معمولی متفاوت می باشد. ساخت گچ و بتن مرغوب می تواند استحکام سقف را تضمین کند. و باعث پیری زودرس مصالح شود و در نتیجه گچ کار با تلاش کمتری به کار خود ادامه دهد.

 

پست مرتبط

Enter your keyword