سقف وافل با اسکلت فلزی | نحوه اجرای سقف اسکلت فلزی

سقف وافل با اسکلت فلزی | نحوه اجرای سقف اسکلت فلزی

سقف وافل با اسکلت فلزی | نحوه اجرای سقف اسکلت فلزی

آیا سقف وافل در اسکلت های فلزی نیز قابل اجرا است؟

سقف وافل با اسکلت فلزی | نحوه اجرای سقف اسکلت فلزی

با توجه به مزایای سقف وافل، پاسخ این سوال قطعا مثبت است. سقف وافل در اسکلت های فلزی مانند اسکلت های بتنی کاربرد دارد و به خوبی اجرا می شود.

البته در صورت استفاده از سیستم باربر دیواری به جای قاب خمشی، استفاده از سقف وافل در اسکلت فلزی یا فولادی توصیه می‌شود، زیرا در این حالت ستون‌ها با نیروی ثقلی طراحی می‌شوند.

سقف وافل با اسکلت فلزی

اسکلت و نوع سقف دو جزء مهم سازه هستند که برای برآورد هزینه نهایی، استحکام و مقاومت سازه بسیار مهم هستند. امروزه در بسیاری از موارد ، اجرای اسکلت های بتنی بسیار متداول است اما در برخی موارد سرمایه گذاران و طراحان با توجه به بودجه، زمان اجرای پروژه، شرایط آب و هوایی و برخی مشکلات فنی سازه ترجیح می دهند از اسکلت فلزی استفاده کنند.

پس از بررسی و انتخاب نوع اسکلت، انتخاب نوع سقف در مرحله بعد قرار می گیرد.

سقف وافل به دلیل مزایایی که دارد یکی از انتخاب های کارفرمایان و مهندسان می باشد و آماده استفاده در ساختمان های مختلف از جمله ساختمان های بتنی و اسکلت فلزی می باشد. با توجه به اهمیت این موضوع، قصد داریم مسائل مهمی که اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی به دنبال دارد را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

 

 

تفاوت ساخت سقف وافل یک طرفه و دو طرفه با اسکلت فلزی

اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی به نوع عملکرد سقف بستگی دارد. به این ترتیب معمولاً در سقف فلزی اگر از وافل یک طرفه استفاده کنیم به تیر میانی نیاز داریم در حالی که با استفاده از سقف وافل دو طرفه می توان قاب را هم با تیر میانی و هم بدون تیر میانی ساخت.

روش اجرای سقف وافل در اسکلت فلزی به این صورت است که میلگردهای تیرها و توری بالایی سقف وافل معمولاً در مکانهایی که تیرهای فلزی وجود دارد از طریق تیرها رزوه می شوند تا سقف وافل محکم به تیرچه متصل شود.

 

عملکرد سقف وافل با اسکلت فلزی

اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی باعث می شود سازه از بسیاری جهات در برابر تنش و لرزش عملکرد بهتری داشته باشد.

چون سقف وافل مشبک است و به جای استفاده از بتن در قسمت هایی از سقف که عملکرد سازه ای ندارند، قالب های دائمی قرار می گیرد. بنابراین تا حدودی در مصرف بتن صرفه جویی می شود.

به علاوه نیازی به استفاده از میلگردهای تقویت کننده در سقف وافل نیست. در نتیجه بار استاتیکی سازه تا حدودی کاهش یافته و عملکرد سازه در برابر تنش را بهبود می بخشد. از سوی دیگر، قاب های بتنی مقاومت ارتعاشی بهتری نسبت به اسکلت های فلزی دارند. در حال حاضر استفاده از سقف وافل با اسکلت فلزی یا فولادی می تواند تا حدودی این ضعف اسکلت فولادی را پوشش دهد.

نکته: عواملی مانند جنس سقف، درجه میلگرد سقف و طول دهانه ها می تواند در کنترل ارتعاش بسیار موثر باشد.

سقف وافل با اسکلت فلزی | نحوه اجرای سقف اسکلت فلزی

سقف وافل با اسکلت فلزی | نحوه اجرای سقف اسکلت فلزی

مهمترین ویژگی اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی

اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی علاوه بر مزایایی که دارد دارای یک ویژگی مهم است و آن حذف حداکثری تیرهای اصلی و کمکی است.

یعنی در حین ساخت اسکلت فولادی با سقف وافل از مزایای اسکلت فولادی بهره مند می شوید و با حذف تیرهای فرعی هزینه خرید فولاد و جوش اتصالات کاهش می یابد.

 

سایر مزایای سقف وافل با اسکلت فلزی

از آنجایی که روی سقف وافل صفحه فلزی وجود ندارد، نیازی به رنگ نسوز برای سقف نیست. بنابراین از این طریق می توانید در هزینه های زیادی صرفه جویی کنید.

همچنین با افزایش فاصله بین ستون ها، مشکل پارکینگ و ایجاد فضا در تمامی ساختمان های دارای کاربری اداری، تجاری و مسکونی حل می شود.

 

اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی و بتنی

امروزه شرکت های متنوعی در زمینه مهندسی و مکانیک و همچنین اجرای سقف وافل فعالیت می کنند که از جمله آنها می توان به مهانیت اشاره کرد. این شرکت توانسته پروژه های مختلفی را انجام دهد و از این طریق به میزان رضایت بالایی دست یابد.

رزومه فعالیت های گسترده و زیاد این شرکت جهت بررسی در اختیار مصرف کنندگان گرامی قرار دارد .

نکته مهم در مورد سقف وافل از یک طرف این است که جزئیات اجرای آن در ساختمان های فلزی دقیقاً مشابه سیستم تیرچه یونولیت بوده و تفاوت چندانی با این سیستم ندارد.

 

هزینه سقف وافل با اسکلت فلزی

با توجه به موارد فوق هزینه اجرای سقف وافل در اسکلت فلزی مقرون به صرفه تر است.

همچنین در نظر داشته باشید که به طور کلی هزینه ساخت اسکلت فلزی بیشتر از اسکلت بتنی است اما مزایایی دارد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. در ادامه به مزایای استفاده از اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی می پردازیم.

 

مزایای سقف وافل با اسکلت فلزی ساختمان در مقایسه با اسکلت بتنی

اولین مزیت اجرای اسکلت فلزی مربوط به زمان پروژه، اجرای سریعتر اسکلت فلزی و مراحلی مانند آرماتوربندی، بتن ریزی ستون و تیر حذف میشود.

مزیت بعدی سطح کیفیت در اجرای اسکلت فولادی است. زیرا این اسکلت از پانل های پیش ساخته کارخانه ای ساخته شده و آزمایشات و بررسی های لازم بر روی آن ها به دقت انجام شده است.

سومین مزیت مهم وزن ساختمان است. قاب های فولادی سبک تر از قاب های بتنی خواهند بود. این ویژگی باعث می شود سازه در برابر نیروهای جانبی مانند زلزله مقاوم تر شود.

در اسکلت فلزی اندازه تیرها و ستون ها کاهش می یابد که به شدت بر وزن سازه تأثیر می گذارد و به طور مؤثر بر مساحت و فضای داخل ساختمان تأثیر می گذارد.

 

مزایای استفاده از سقف وافل با اسکلت فلزی

از مزایای فراوان اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی را می توان به دو دسته مختلف تقسیم کرد. نوع اول در واقع مزایای قاب های فلزی است که در تمام پروژه های سقف مختلف استفاده می شود. دسته دوم تنها مزیت سقف وافل است.

 

مزایای اسکلت فلزی

صنعت ساختمان مهمترین بخش اقتصاد کشورها از جمله ایران محسوب می شود و 70 درصد کل اقتصاد را تحت تأثیر قرار می دهد.

در واقع این صنعت به دلیل وجود زنجیره های به هم پیوسته فراوان از زیر گروه های مختلف، تأثیر زیادی بر رشد اقتصادی کشور دارد.

ساختمان ها را می توان مهم ترین بخش بافت شهری نامید که می توان آن ها را به دسته های مختلفی مانند ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و غیره تقسیم کرد. برای ساخت قاب بندی هر ساختمان از روش های مختلفی از جمله اسکلت فلزی، بتنی یا چوبی استفاده می شود.

 

نحوه اجرای اسکلت فلزی

استفاده از هر سیستم سازه ای با سقف های مختلف از جمله سقف وافل بسته به شرایط معماری و پروژه قابل انجام است.

هر یک از این سیستم ها تفاوت های فنی و اقتصادی را پوشش داده و با توجه به پروژه و شرایط اجرا، نوع سازه را انتخاب می کنند. این در حالی است که حدود 75 درصد کل ساختمان ها در ایران از اسکلت بتنی ساخته شده اند. سپس استفاده از اسکلت فلزی در پروژه ها بیشترین کاربرد را دارد.

 

سرعت اجرا

شاید مهمترین مزیت سازه های اسکلت فلزی نسبت به اسکلت های بتنی سرعت بالای اجرای این سازه ها باشد.

اما با پیشرفت تکنولوژی و معرفی روش های جدید ساخت اسکلت بتنی از جمله قالب گیری تونلی، سازه اسکلت بتنی نیز با سرعت بالایی انجام می شود.

 

ساخت با کیفیت

کیفیت ساخت و اجرا در اسکلت فلزی بالاتر از سازه اسکلت بتنی است. از آنجایی که اسکلت یک سازه فولادی شامل قطعات یا پانل های پیش ساخته ای است که در کارخانه تولید می شود و برای نصب از کارخانه به محل حمل می شود.

بنابراین تمامی تست های لازم روی آن در کارخانه انجام می شود و با دقت بسیار بالایی ساخته می شود. در این حالت اسکلت فولادی با اتصالات پیچ و مهره ای دو برابر، کیفیت ساخت دارد.

سقف وافل با اسکلت فلزی | نحوه اجرای سقف اسکلت فلزی

سقف وافل با اسکلت فلزی | نحوه اجرای سقف اسکلت فلزی

کاهش وزن سازه

در سازه های فولادی با کاهش وزن اسکلت به ویژه در سازه های بلند، عملکرد بهتری در برابر زلزله تولید می شود و اندازه مقاطع از جمله ستون ها نسبت به اسکلت بتنی کاهش می یابد. این عامل بر مساحت مفید ساختمان و هزینه آن تأثیر می گذارد.

 

سخن نهایی 

سقف وافل با توجه به ویژگی ها و مزایایی که دارد توانست کاربردهای مختلفی در پروژه های مختلف از جمله ساختمان هایی با اسکلت بتنی پیدا کند. به همین دلیل برای اینکه بتوان در پروژه های دیگر از آن استفاده کرد.

پیمانکاران آن را در اسکلت فلزی نیز آزمایش کردند. و نتایج آزمایش کاملاً مثبت بود. البته تفاوت هایی در اجرای آن برای سقف وافل یک طرفه و دو طرفه وجود دارد. که در این مقاله به طور کامل بررسی شده است.

سقف وافل با اسکلت فلزی | نحوه اجرای سقف اسکلت فلزی

 

پست مرتبط

Enter your keyword