دیتیل سقف وافل یک طرفه | طرح دیتیل سقف وافل یک طرفه

دیتیل سقف وافل یک طرفه | طرح دیتیل سقف وافل یک طرفه

دیتیل سقف وافل یک طرفه | طرح دیتیل سقف وافل یک طرفه

مزایای دیتیل سقف وافل یک طرفه

دیتیل سقف وافل یک طرفه | طرح دیتیل سقف وافل یک طرفه

در این روش با اجرای لوله های پلی اتیلن قبل از ریزش بتن سوراخ هایی در سطح مقطع تیر ایجاد می شود. این کار برای عبور لوله های برق و برق انجام می شود.

به این ترتیب در فضاهای زیر سقف و بین تیرها زمینه اجرای کارها فراهم می شود. در نتیجه با حذف اجرای تاسیسات پشت بام و زیرساخت های مربوطه، ضخامت سقف کاهش می یابد.

کاهش ضخامت سقف باعث کاهش وزن تمامی سقف می شود. از طرفی به علت عدم تماس لوله ها با مصارف ساختمانی، عمر لوله ها و تاسیسات برق افزایش می یابد.

رفتار ساختاری سیستم سقف وافل یک طرفه مشابه بام های دیگر متشکل از تیرها و دال های بتن آرمه است. کلیه ضوابط موجود در خصوص ساخت و اجرای این سقف ها باید طبق قوانین ملی ساختمان ایران رعایت شود.

 قالب های وافل یک طرفه تولیدی مدولار بوده و در ۳ تکه مختلف عرضه می شوند. طول تکه وسط ۵۰ سانتی متر، تکه پرکننده ۱۰ سانتی متر و تکه پوشش ۱۵ سانتی متر طول دارد. به این ترتیب پیمانکار می تواند با استفاده از قطعات تولیدی قالب وافل را به هر طولی بر اساس نقشه های سازه مونتاژ و اجرا کند.

دیتیل سقف وافل یک طرفه

دیتیل سقف وافل یک طرفه روشی برای ساخت سقف بتن آرمه یک طرفه است. در این روش بتن ریزی، قالب های پلاستیکی تیرها با توجه به اندازه و فاصله محاسبه در کنار هم قرار می گیرند. قبل از ریزش بتن باید شمع های چوبی یا آهنی موجود و در تیرها و وافل های بالا آرماتوربندی لازم انجام شود. این راه حل با حذف استفاده از بلوک های سیمانی بین تیرها، ضمن کمی وزن وافل، نشتی شیرابه بتن ریزی را از شکاف های بین تیرها به حداقل می رساند.

برای خواندن مقاله تفاوت سقف وافل یکطرفه و دوطرفه در سایت مهانیت اینجا کلیک کنید.

طرح دیتیل سقف وافل یک طرفه

این نوع سقف در نرم افزار به صورت دک تعریف شده است. نرم افزار این نوع سقف هیچ گونه سختی خمشی داخل صفحه یا خارج از صفحه را در نظر نمی گیرد. برای ساخت این مدل سقف ها مثل سقف تیرچه بلوک، مفاد قوانین  ۵۴۳ حاکم است که باید مورد توجه طراحان معتبر قرار گیرد.

عموماً در فرآیند طراحی، در انتهای نقشه های سازه، جداول تیر توسط طراح اجرا می شود. اما بالا آمدن کلی سقف و تیرهای بتنی را می توان با نرم افزار ایمن کنترل کرد. مهم ترین نکته در مورد سقف وافل یک طرفه این است که به دلیل کنترل ارتفاع و تحمل بار سقف باید برای دهانه های 7-8 متری استفاده شود.

 اندازه یک قالب جانبی مورد نیاز در سقف

میزان سطح قالب گیری در وافل یک طرفه ۷۰ درصد کل مساحت سقف است. در واقع با کم کردن مساحت تیرها، ستون‌ها، دیوارهای برشی، پله‌ها و آسانسورها از پلان سقف، مساحت باقی‌مانده برای طراحی با استفاده از قالب‌های وافل ۷۰ درصد مساحت سقف است.

برای مثال یک پروژه 500 متری به حدود 350 متر مربع قالب وافل یک طرفه نیاز دارد.

نکته مهم در این مورد، چیدمان طرح پروژه است. بنابراین با توجه به طول و ابعاد هر قسمت از پلان سقف سازه باید قالب های وافل مدولار چیدمان شود.

دیتیل سقف وافل یک طرفه | طرح دیتیل سقف وافل یک طرفه

دیتیل سقف وافل یک طرفه | طرح دیتیل سقف وافل یک طرفه

دیتیل سقف وافل 

در طرح سقف وافل، تعداد قالب ها و نواحی باید به صورت پانل های جامد درست شود تا از پانچ ستون های مشخص جلوگیری شود.

در این مرحله از خوانایی پلان سقف وافل که غالبا به عنوان طرح قالب چینی درست می شود، عواملی در مورد روش چیدمان قالب های وافل پیدا می شود.

لازم به ذکر است که نمودار چیدن قالب هم جهت دال یک طرفه و هم جهت دال دو طرفه درست میشود، با این تفاوت که در دال های یک طرفه، از آنجایی که قالب ها مونتاژ می شوند، نمودار دستورالعمل مونتاژ صحیح وجود دارد.

اولین قدم در خواندن دیتیل سقف وافل یکطرفه: قالب چینی

در این قدم از نقشه خوانی دال یکطرفه، مدل و جزئیات کاشی ها را از روی دیتیل قالب کد پلان و مقطع چک کرده و آماده می کنیم.

بعد از زیرسازی اولیه و ساخت قاب طبق طرح قالب چینی، قالب ها را روی قاب قرار می دهیم و با قفل به هم وصل می کنیم تا جامد شوند.

در بخش هایی از نقشه که به شکل دال جامد طراحی می شود، در عوض قالب های چینی، از مقاطعی برای ایجاد کف صاف جهت بتن ریزی مصرف می شود.

مرحله دوم در خواندن نمودار سقف وافل یکطرفه: محل آرماتورهای کلید سقف 

پس از قرار دادن قالب های وافل بر روی سقف مطابق طرح قالب چینی، سپس به تقویت وافل می رسد.

برای آرماتور وافل حتما باید به مرجع آرماتورهای اصلی از نقشه در سقف مراجعه کنیم. به عنوان مثال در قسمت زیر ۱۶ میلگرد در زیر تیرچه و ۱۲ میلگرد در قسمت بالای تیرچه وجود دارد که با دهانه های مختلف در اندازه میلگردها متفاوت است.

مرحله سوم خواندن نقشه سقف وافل یکطرفه: قرار دادن میلگردهای تقویت کننده

میله‌های مهاربندی میله‌هایی هستند که به میلگردهای اصلی در برخی از نقاط بحرانی سقف کمک می‌کنند و همانطور که از نامش پیداست، سقف را تقویت می‌کنند.

برای قرارگیری صحیح میله های تقویت کننده به نقشه میله های تقویت کننده در سقف وافل مراجعه می کنیم.

اهمیت مطالعه نمودار سقف وافل در پروژه

دقت به تمام و مشخصات نقشه سازه نخستین قدم برای ساخت دقیق و اساسی یک طرح است. توانایی خوانایی نقشه های سقف وافل و درک درست نقشه های سازه یکی از موارد مهم مهندسین اداری و عوامل اداری است. بسیاری از خطاهای اجرایی ناشی از بی توجهی یا تصورات نادرست مجریان نقشه ها و عدم مهارت لازم در نقشه خوانی است.

اطلاعات نقشه سقف وافل یکطرفه دقیقا چیست؟

خوب، تا اینجا اهمیت مهارت صحیح و اساسی نقشه خوانی را درک کرده ایم. برای تاکید بیشتر بر این موضوع، ممکن است این سوال پیش بیاید که این نقشه چه اطلاعاتی به ما می دهد؟ از جمله این اطلاعات مهم عبارتند از:

  • نوع و اندازه قالب مورد نیاز
  • ارتفاع و ضخامت سقف
  • چگونه سقف وافل را تقویت کنیم

این ظرف همچنین دارای قطعاتی برای اجرا به شکل وافل چینی و اسلب (تاپر) می باشد.

پس از اطلاع از نوع و اندازه قالب، به شدت طبق نقشه اتوکد موجود کار می کنیم و قالب را روی زیرسازی قرار می دهیم و با آچار به هم قفل می کنیم. هنگام خوانایی پلان وافل، اگر کلیه مراحل به روش بیش روند، در این شکل جابجایی کلی قالب ایجاد نمی شود.

در نقشه سقف وافل قطعاتی که قالب بندی در آنها امکان پذیر نیست مشخص میشود که به صورت توپر یا اسلب اجرا می شوند و فونداسیون این قطعات عمدتاً توسط قالب های تخت چوبی یا پلیمری درست می شود.

نکات پر اهمیت در خواندن نقشه وافل یکطرفه

بدون هماهنگی و تایید طراح، تغییر نوع و اندازه قالب ها غیرممکن است که باعث ایجاد مشکل و خسارات مالی و جانی غیرقابل جبران می شود. در نتیجه اندازه قالب وافل حتما باید طبق با اندازه قالب ها در نقشه سقف وافل باشد و قبل از ساخت پروژه پیمانکار باید مطمئن شود که مدل و اندازه قالب در طرحی که در بازار موجود است.

نکته پرکاربرد دیگر زمان خواندن نقشه وافل 

ساخت عوامل آرماتوربندی، محاسبه آرماتور سقف وافل و قرار گیری میلگردهای تقویت کننده باید مطابق دیتیل وافل ها عمل شود.

 پروپوزال پروژه موضوعی در نرم افزار itbs و cif

به منظور قرار گیری و تعیین محل بلوک های وافل و ترسیم نقشه ساخت آنها در مرحله اول طراحی مورد نیاز با استفاده از نرم افزار طراحی safe و itbs نرم افزار etabs مخصوص طراحی بتن مسلح طراحی میشود. و ساختمان های فولادی خوشبختانه در نسخه جدید نرم افزار امکان تعریف دقیق فرم سقف وافل، آرماتور، ضخامت صفحه و … برای پلان سقف وجود دارد که باید از برنامه اتوکد استفاده کنید. هنگام تهیه نقشه سقف، تمام جزئیات و اطلاعات کاربردی باید درج شود.

عنصر اساسی سقف وافل، قالب وافل و تعیین اندازه آن است

یکی از اجزای اصلی دال وافل، قالب های وافل هستند. همانگونه که گفتیم دال وافل می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد.

دلیل این امر به اندازه قالب بستگی دارد. پس از تعیین سایز قالب در نرم افزار safe و itbs می توانید نمودار بلوک سرامیکی سقف را رسم کنید. و این نمودار را به ناظران و ناظران نشان دهید تا متوجه شوند. و بفهمند که هر بلوک باید در کجا قرار گیرد و در کجا قرار گیرد.

قسمت ها قرار می گیرند و کدام قسمت از سقف نقاط توپر و توخالی است، همچنین در اجرای سقف وافل پس از اجرای کامل زیرسازی سقف وافل، پلان هایی با توجه به سازه، قالب های وافل قرار می گیرد.

بر اساس لایه های شبکه، باید توجه داشت که آنها در برابر برش دو طرفه سقف (پانچ) ضعیف عمل می کنند، بنابراین، در نزدیکی مناطقی که می توان زیاد برش داد، سقف باید جامد باشد، شکل قابل اجرا نشان داد.

دیتیل سقف وافل یک طرفه | طرح دیتیل سقف وافل یک طرفه

دیتیل سقف وافل یک طرفه | طرح دیتیل سقف وافل یک طرفه

سخن نهایی

در این محتوا کلیه مشخصات دیتیل سقف وافل یکطرفه اعم از مشخصات نحوه قرار گیری قالب ها، آرماتورهای کلی، آرماتورهای زیر و رو و ابعاد آنها تعیین شد.

دیتیل سقف وافل یک طرفه | طرح دیتیل سقف وافل یک طرفه

پست مرتبط

Enter your keyword