ارزانترین قالب سقف وافل | عملکرد نوع قالب سقف وافل

ارزانترین قالب سقف وافل | عملکرد نوع قالب سقف وافل

ارزانترین قالب سقف وافل | عملکرد نوع قالب سقف وافل

عملکرد نوع قالب سقف وافل

ارزانترین قالب سقف وافل | عملکرد نوع قالب سقف وافل

قالب وافل نقش مهمی در اجرای سقف وافل دارد، بنابراین شکل و اندازه آن تعیین کننده عملکرد سقف است. به عنوان مثال در اجرای سقف مشبک یک طرفه از قالب وافل یک طرفه و در اجرای سقف دو طرفه باید از قالب وافل دو طرفه استفاده شود. در زیر نگاهی دقیق تر به هر دو فرمت خواهیم داشت.

ارزانترین قالب سقف وافل

قالب سقف وافل که از مهمترین ابزار اجرای سقف وافل است که امروزه به دلایل فنی و اقتصادی در بسیاری از پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا انواع قالب وافل و کارهایی که هر کدام انجام می دهند به همراه نکاتی در مورد اندازه و قیمت وافل آورده شده است.

قالب وافل یک قطعه پلاستیکی با اندازه و شکل خاص است که برای حذف بتن ناکارآمد از دال بتنی استفاده می شود. بتن ناکارآمد به بخشی از دال بتنی گفته می شود که تحت تنش فشاری قرار نمی گیرد و حاوی هیچ عنصر کششی (میلگرد) نمی باشد. حذف این بتن از یک طرف از نظر اقتصادی و از طرف دیگر در کاهش وزن سازه و کاهش جذب انرژی لرزه ای حائز اهمیت است.

در طول دهه گذشته، ایده ها و طرح های مختلفی برای حذف این بتن ارائه شده است، اما تعداد کمی از آنها اجرا شده است. یکی از رایج ترین راه حل ها استفاده از قالب های پلاستیکی پلی پروپیلن قابل استفاده مجدد است که به قالب های وافل معروف هستند.

 

تفاوت قالب وافل با قالب ubot و kubiax

راه حل های دیگری نیز برای حذف بتن ناکارآمد ، یعنی استفاده از قالب های یو بوت، کوبیاکس و سقف حبابی که در ساخت سقف های سوراخ دار استفاده می شود. تفاوت اصلی این نوع قالب ها با قالب های وافل در دفعات استفاده از آنهاست.

قالب های ubot و kubiax در داخل صفحه سقف قرار می گیرند، پس از بتن ریزی سوراخ هایی در صفحه ایجاد می کنند و قابل استفاده مجدد نیستند. اما قالب‌های وافل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توان آنها را جدا کرد و پس از سخت شدن بتن در جای دیگری استفاده کرد. این ویژگی باعث جذابیت اقتصادی قالب های وافل می شود.

 

برخی از مزایای قالب های سقف وافل نسبت به قالب های ubot و kubiax در زیر ذکر شده است:

به منظور صرفه جویی در هزینه ساخت قالب های ubot یا kobiax، معمولا از مواد بی کیفیت و حساس به نور خورشید استفاده می شود. در حین استقرار، ممکن است برای چند روز در معرض نور خورشید قرار گیرند و در هنگام حمل و نقل و نصب آرماتور، آسیب ببیند. خرابی و ترک خوردگی قالب باعث نفوذ بتن در قالب و افزایش بار مرده سقف شده و این  بر خلاف محاسبات انجام شده برای سقف است.

هنگام اجرای دال های توخالی مانند ubot و kubiax، بخشی از بتن در مرکز دال حذف می شود، اما بتن کششی حذف نمی شود. هنگام استفاده از قالب وافل، بخشی از بتن در حال کشش علاوه بر بتن میانی حذف می شود. در نتیجه سقف های وافل نسبت به سقف های توخالی حدود 20 درصد بتن کمتری نیاز دارند که از نظر اقتصادی و فنی بسیار حائز اهمیت است.

از آنجایی که قالب های وافل را می توان چندین بار استفاده کرد، هزینه های عملیاتی هر متر مربع سقف وافل در مقایسه با قالب های دفنی ، کمتر است.

ارزانترین قالب سقف وافل | عملکرد نوع قالب سقف وافل

ارزانترین قالب سقف وافل | عملکرد نوع قالب سقف وافل

 

قالب سقف وافل یک طرفه

از قالب وافل یک طرفه برای انتقال بارهای مرده و زنده در یک جهت استفاده می شود. عملکرد آن مانند سقف تیرچه بلوک است، با این تفاوت که به جای استفاده از تیرچه های پیش ساخته، تیرچه ها از چیدمان قالب تشکیل می شوند.

 

ابعاد قالب سقف وافل یک طرفه

قالب وافل یک طرفه عمدتاً از یک سری قطعات پلاستیکی U شکل و قسمت های انتهایی تشکیل شده است که در محل اجرا توسط بست مخصوص یا پیچ و مهره به یکدیگر متصل شده و یک شکل کلی مکعبی ایجاد می کند. شکل وافل یک طرفه معمولاً دارای فاصله بین دو محور 60 تا 70 سانتی متر، عمق 25 تا 30 سانتی متر و طول متغیر است، در حالی که عرض تیری که تشکیل می دهد بین 12 تا 14 سانتی متر متغیر است.

 

قیمت قالب سقف وافل یک طرفه

هزینه تهیه قالب وافل یک طرفه با هزینه اجرا متفاوت است. هزینه اجرای سقف با استفاده از قالب وافل یک طرفه بر حسب متر مربع محاسبه می شود و عوامل زیادی از جمله اندازه قالب مورد استفاده، کیفیت قالب، محل پروژه و سایر عوامل بر برآورد آن تاثیر می گذارد.

 

قالب سقف وافل دو طرفه

قالب وافل دو طرفه همانطور که از نامش پیداست برای رسیدن به سقف وافل مشبک یا دو طرفه استفاده می شود که در واقع بارها را در دو جهت منتقل می کند. به عبارت دیگر بارهای زنده و خود بار سقف به تمام تیرهای اطراف سقف منتقل می شود. قالب سقف وافل دو طرفه به شکل یک مکعب است که ابعاد دقیق و شکل مربع آن توزیع بار دال بتنی را بهینه می کند.

همانند قالب وافل یک طرفه، قالب وافل دو طرفه نیز پس از رسیدن دال بتنی به استحکام نهایی باز می شود و در جاهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت این تطبیق پذیری تا حد زیادی به کاهش هزینه اجرای سقف ها کمک می کند.

 

ارزانترین قالب سقف وافل:

ارزانترین قالب سقف وافل نسبت به سقف های دیگر مقرون به صرفه تر است. مصرف بتن را کاهش می دهد و به همین دلیل قیمت اجرای آن نیز به میزان قابل توجهی کمتر است.

از مصالح ساختمانی کمتری نسبت به سقف های دیگر استفاده می کند. بنابراین قیمت سقف وافل ارزان تر و مقرون به صرفه تراز سایر سقف های رایج است.

 

عوامل موثر بر قیمت قالب سقف وافل:

قیمت سقف وافل بستگی به مصالحی دارد که برای اجرای آن استفاده می شود. از جمله مصالحی که بر قیمت سقف وافل تاثیر می گذارد می توان به شکل قالب وافل، میزان بتن، میلگرد و سایر مصالح مرتبط اشاره کرد.

 

هزینه نهایی خرید قالب سقف وافل و اجرای قالب سقف وافل:

به طور کلی قیمت قالب سقف وافل به عوامل مختلفی از جمله نوع قالب و وزن آن، کیفیت مواد اولیه بستگی دارد.

پس از خرید قالب وافل به برآورد هزینه اجرای سقف وافل رسیدیم. عواملی مانند چیدمان قالب های سقف و تعداد سقف ها، تجهیزات مورد استفاده برای اجرای فونداسیون ، آرماتور مصرفی ، همگی بر قیمت نهایی سقف مشبک وافل تأثیر خواهند داشت. به این ترتیب کل هزینه سقف وافل به دو دسته تقسیم می شود که شامل خرید قالب و اجرای سقف وافل می شود.

 

مواد مورد استفاده در انواع قالب سقف وافل:

جک ها و پایه های ایمنی، قالب های مشبک، میلگرد و بتن مصرفی ، مواد اصلی مورد استفاده برای اجرای انواع سقف مشبک هستند.

 

خرید و فروش ارزانترین قالب سقف وافل

اگر قصد خرید قالب وافل را دارید، این بخش را حتما بخوانید. مزایای فراوان سقف وافل توجه سازندگان بسیاری را در صنعت ساختمان به خود جلب کرده است.

این سقف ها علاوه بر دوام و قابلیت استفاده مجدد بالا در حفظ استحکام در هنگام زلزله، کاهش وزن مصالح و ارتقای ایمنی ساختمان ها بسیار موثر بوده و مورد تایید سازمان های نظام مهندسی قرار گرفته است.

در مورد قالب بندی سقف وافل تمامی تیرچه های پیش ساخته به دلیل شکل قالب حذف شده و مشکلات مربوط به کیفیت ساخت تیرچه های از پیش ساخته شده و نصب آنها بر روی سقف برطرف می شود.

به دلیل استفاده از تیرچه های اجراشده در محل، اجرای آن در ساختمان از نظر فنی بهتر و راحت تر است. این قالب ها در اثر حرکت نمی شکند و ماندگاری خوبی دارد. با توجه به استحکام بالای قالب وافل، هنگام اجرای سقف، نیروی کار به راحتی از قالب عبور می کند که به ایمنی جان کارگران کمک زیادی می کند.

برای مطالعه مقاله طراح سقف وافل روی این متن کلیک کنید.

خرید ارزانترین قالب سقف وافل

فراموش نکنید که این قالب ها قابل استفاده مجدد هستند، بنابراین می توان از دست دوم آنها نیز استفاده کرد.

استفاده چندباره از این قالب ها را می توان یک مزیت بزرگ دانست. شما می توانید کمک بزرگی به محیط زیست کنید. علاوه بر همه اینها، هزینه های شما به میزان قابل توجهی کمتر خواهد بود، که در پروژه های بزرگتر نیز آشکارتر است.

ارزانترین قالب سقف وافل | عملکرد نوع قالب سقف وافل

ارزانترین قالب سقف وافل | عملکرد نوع قالب سقف وافل

کیفیت ارزانترین قالب سقف وافل

در زیر نکات کلیدی را به شما می گوییم تا به شما در انتخاب محصولات بهتر و مناسب تری کمک کند.

در این قسمت قصد داریم کیفیت این قالب ها را با سایر محصولات مشابه مقایسه کنیم. قالب uobot  همان طور که قبلا گفتیم، مواد تشکیلی آنها کیفیت لازم را ندارند. و پس از مدتی قرار گیری در معرض نور خورشید کارایی خود را از دست می دهند.

اما قالب های وافل کیفیت بسیار بالاتری دارند. و دلیل آن این است که از پلاستیک بسیار فشرده ساخته شده اند.

  • برند تولید کننده قابل اعتماد
  • قیمت مناسب
  • کیفیت قالب
  • مواد اولیه مناسب
  • طراحی استاندارد
  • تضمین

 

سخن نهایی 

قالب سقف وافل فرم های مختلفی را برای ایجاد فضاهای مناسب برای طراحی معماری به خود می گیرد. در حالی که از فضای شبکه ای موجود برای محوطه سازی و نورپردازی جذاب استفاده می شود.

حذف تیرچه های پیش ساخته هزینه های حمل و نقل و دپوی تیرچه ها در پروژه را کاهش می دهد. به دلیل استفاده از قالب های پلاستیکی جذب آب بتن کاهش و ارتعاش بتن راحت تر انجام می شود و کیفیت بتن مطلوب تر خواهد بود.

از نظر زیبایی شناسی، استفاده از قالب های سقف وافل پلاستیکی در سازه های مهم در قرن اخیر به دلیل مزیت های اقتصادی و فنی افزایش میابد.

ارزانترین قالب سقف وافل | عملکرد نوع قالب سقف وافل

پست مرتبط

Enter your keyword